Avaktiverad 2026-02-16
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2013-01-31
RSK-nr enhet: ST
Mora Cera är en tvättställsblandare med tilltalande modern design som samtidigt är energieffektiv och användarvänlig för hela familjen. Mora Cera skapar en lyxig känsla i ditt badrum, samtidigt som du sparar på både miljön och energikostnader.De integrerade sparfunktionerna i kranen påverkar inte användarkomforten - det som du kommer att märka är att vatten och energikostnaderna minskar!
Mora Cera är en tvättställsblandare med tilltalande modern design som samtidigt är energieffektiv och användarvänlig för hela familjen. Mora Cera skapar en lyxig känsla i ditt badrum, samtidigt som du sparar på både miljön och energikostnader.De integrerade sparfunktionerna i kranen påverkar inte användarkomforten - det som du kommer att märka är att vatten och energikostnaderna minskar!
| RSK-nummer | 8309103 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 253150 |
| GTIN | 7391887236310 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Mora Cera W5 |
| Dimension | M26x1,5 |
| Storlek | c/c160mm, 150mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, för väggmontage |
| Utförande | med underliggande pip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/tvättställsblandare/mora-cera/253150 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 253150 |
|---|
| GTIN | 7391887236310 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/tvättställsblandare/mora-cera/253150 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Vägg |
| Antal armaturhål | 2-hål |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Total bygghöjd | 75 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 150 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 302 | ||
| Bredd (mm) | 185 | ||
| Höjd (mm) | 145 | ||
| Vikt (kg) | 1,782 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 312 | ||
| Vikt (kg) | 7,48 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1125 | ||
| Vikt (kg) | 202 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8309103.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8309103.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8309103.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8309103.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8309103.pdf |
| RSK-nummer | 8309103 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 253150 |
| GTIN | 7391887236310 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Mora Cera W5 |
| Dimension | M26x1,5 |
| Storlek | c/c160mm, 150mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, för väggmontage |
| Utförande | med underliggande pip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/tvättställsblandare/mora-cera/253150 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 253150 |
|---|
| GTIN | 7391887236310 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/tvättställsblandare/mora-cera/253150 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Vägg |
| Antal armaturhål | 2-hål |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Total bygghöjd | 75 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 150 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 302 | ||
| Bredd (mm) | 185 | ||
| Höjd (mm) | 145 | ||
| Vikt (kg) | 1,782 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 312 | ||
| Vikt (kg) | 7,48 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1125 | ||
| Vikt (kg) | 202 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8309103.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8309103.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8309103.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8309103.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8309103.pdf |