Avaktiverad 2019-10-31
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2009-07-01
RSK-nr enhet: ST
Mjukstängande tvättställsblandare med push down-ventil, ESS (Energisparsystem)och energi- och vattenbesparande konstantflödesstrålsamlare 5 l/min. Flexibla anslutningsrör i metallomspunnen Soft PEX® slät ände 10 mm. Godkänd av reumatikerförbundet. Tillverkad i blyfri 4MS-godkänd mässingslegering. Hålmått Ø28-37 mm.
Mjukstängande tvättställsblandare med push down-ventil, ESS (Energisparsystem)och energi- och vattenbesparande konstantflödesstrålsamlare 5 l/min. Flexibla anslutningsrör i metallomspunnen Soft PEX® slät ände 10 mm. Godkänd av reumatikerförbundet. Tillverkad i blyfri 4MS-godkänd mässingslegering. Hålmått Ø28-37 mm.
| RSK-nummer | 8344513 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 733070 |
| GTIN | 7391887224195 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Mora MMIX |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | med push down-ventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing, SoftPEX-rör |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, slätända |
| Tillverkarens produktsida | http://www.moraarmatur.se/kranboken/?SiteId=5a2a34b8-b6fe-400a-940c-a1d90ea9efda&LanguageBranch=sv&Category=&Family=&Text=733070&Connection=&DMDistance=&Coating=&EnergyClass=&ColdStart=&SoftClosing=&SafeWater=&Flow=&Function=&Valve=&HandShower=&LeadFree=&Outlet=&ItemGroup=&Offset=0&PageSize=20&IsScrollPaging=false&IsArchiveSearch=false& |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 733070 |
|---|
| GTIN | 7391887224195 |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Typ av pip | Rör |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Total bygghöjd | 169 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 61 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 102 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 288 | ||
| Bredd (mm) | 298 | ||
| Höjd (mm) | 155 | ||
| Vikt (kg) | 2,03 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_9_8344513.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_9_8344513.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_9_8344513.pdf |
| RSK-nummer | 8344513 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 733070 |
| GTIN | 7391887224195 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Mora MMIX |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | med push down-ventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing, SoftPEX-rör |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, slätända |
| Tillverkarens produktsida | http://www.moraarmatur.se/kranboken/?SiteId=5a2a34b8-b6fe-400a-940c-a1d90ea9efda&LanguageBranch=sv&Category=&Family=&Text=733070&Connection=&DMDistance=&Coating=&EnergyClass=&ColdStart=&SoftClosing=&SafeWater=&Flow=&Function=&Valve=&HandShower=&LeadFree=&Outlet=&ItemGroup=&Offset=0&PageSize=20&IsScrollPaging=false&IsArchiveSearch=false& |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 733070 |
|---|
| GTIN | 7391887224195 |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Typ av pip | Rör |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Total bygghöjd | 169 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 61 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 102 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 288 | ||
| Bredd (mm) | 298 | ||
| Höjd (mm) | 155 | ||
| Vikt (kg) | 2,03 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_9_8344513.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_9_8344513.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_9_8344513.pdf |