Inlagd: 2022-05-23
RSK-nr enhet: ST
Tvättställsblandare med en användarvänlig pinnspak samt självstängande Bidetta handdusch, slang och väggfäste. Avzinkningshärdig 4MS DZR mässing. F = flexibla anslutningar. Bygger på Oras 3.0 kassett med inbyggd flödes och temperaturspärr. Oras 3S infästningssystem för snabb och enkel montering.
Tvättställsblandare med en användarvänlig pinnspak samt självstängande Bidetta handdusch, slang och väggfäste. Avzinkningshärdig 4MS DZR mässing. F = flexibla anslutningar. Bygger på Oras 3.0 kassett med inbyggd flödes och temperaturspärr. Oras 3S infästningssystem för snabb och enkel montering.
| RSK-nummer | 8275009 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2606AF |
| GTIN | 6414150099182 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G10 |
| Storlek | medium |
| Tryck/Flöde/Temp | 6L/min PCA |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, självstängande dusch |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2606AF |
|---|
| GTIN | 6414150099182 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Material handtag | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, under |
| Typ av pip | Gjuten |
| Form pip | Rak |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Ja |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med bottenventil | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 6 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Total bygghöjd | 190 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 95 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 114 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 75 °C |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 63 | ||
| Vikt (kg) | 2,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8275009.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8275009.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000375.pdf |
| RSK-nummer | 8275009 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2606AF |
| GTIN | 6414150099182 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G10 |
| Storlek | medium |
| Tryck/Flöde/Temp | 6L/min PCA |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, självstängande dusch |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2606AF |
|---|
| GTIN | 6414150099182 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Material handtag | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, under |
| Typ av pip | Gjuten |
| Form pip | Rak |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Ja |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med bottenventil | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 6 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Total bygghöjd | 190 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 95 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 114 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 75 °C |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 63 | ||
| Vikt (kg) | 2,2 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8275009.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8275009.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000375.pdf |