Inlagd: 2023-04-14
RSK-nr enhet: ST
Matt svart tvättställsblandare med en unik fjärrstyrd Smart bidetta handdusch via termostat, förinställd temperatur och automatisk avstängning. Slang och väggfäste ingår. Användarvänlig pinnspak som är enkel att greppa. Svängbar utloppspip 120gr. Avzinkningshärdig 4MS mässing. F = flexibla anslutningar. Bygger på Oras 3.0 kassett med inbyggd flödes och temperaturspärr.
Matt svart tvättställsblandare med en unik fjärrstyrd Smart bidetta handdusch via termostat, förinställd temperatur och automatisk avstängning. Slang och väggfäste ingår. Användarvänlig pinnspak som är enkel att greppa. Svängbar utloppspip 120gr. Avzinkningshärdig 4MS mässing. F = flexibla anslutningar. Bygger på Oras 3.0 kassett med inbyggd flödes och temperaturspärr.
| RSK-nummer | 8275688 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2615FH-33 |
| GTIN | 6414150102585 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Optima Style |
| Dimension | G10 |
| Storlek | large |
| Tryck/Flöde/Temp | 6L/min PCA |
| Effekt/Eldata | 3V |
| Funktion | ettgrepp, självstängande dusch |
| Utförande | svängbar pip 120° |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | keramisk coating |
| Material | mässing |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2615FH-33 |
|---|
| GTIN | 6414150102585 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Hybrid |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av elektronisk styrning | Touch-kontroll/Tryckknapp |
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Material handtag | Övrigt |
| Basfärg | Svart |
| Accentfärg | Grå |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Typ av pip | Gjuten |
| Form pip | J-pip |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Ja |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 6 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Total bygghöjd | 239 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 206 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 147 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 3 V |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 407 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 3,67 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8275669.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8275669.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8275669.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000382.pdf |
| RSK-nummer | 8275688 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2615FH-33 |
| GTIN | 6414150102585 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Optima Style |
| Dimension | G10 |
| Storlek | large |
| Tryck/Flöde/Temp | 6L/min PCA |
| Effekt/Eldata | 3V |
| Funktion | ettgrepp, självstängande dusch |
| Utförande | svängbar pip 120° |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | keramisk coating |
| Material | mässing |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2615FH-33 |
|---|
| GTIN | 6414150102585 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Hybrid |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av elektronisk styrning | Touch-kontroll/Tryckknapp |
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Material handtag | Övrigt |
| Basfärg | Svart |
| Accentfärg | Grå |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Typ av pip | Gjuten |
| Form pip | J-pip |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Ja |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 6 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Total bygghöjd | 239 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 206 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 147 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 3 V |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 407 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 3,67 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8275669.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8275669.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8275669.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000382.pdf |