Inlagd: 2022-05-23
RSK-nr enhet: ST
Tvättställsblandare med hybridfunktion (ettgrepps- och beröringsfri funktion), kontrollenhet med termostat, svängbar pip 120°, batteridrift 3V. F = flexibla anslutningar. Bluetoothanslutning via Oras App möjlig för enkel justering och övervakning av parametrar.
Tvättställsblandare med hybridfunktion (ettgrepps- och beröringsfri funktion), kontrollenhet med termostat, svängbar pip 120°, batteridrift 3V. F = flexibla anslutningar. Bluetoothanslutning via Oras App möjlig för enkel justering och övervakning av parametrar.
| RSK-nummer | 8275016 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2611FHZ |
| GTIN | 6414150099267 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Optima Style Hybrid |
| Dimension | G10 |
| Storlek | large |
| Tryck/Flöde/Temp | 6L/min PCA |
| Effekt/Eldata | 3V, Bluetooth |
| Funktion | ettgrepp, beröringsfri |
| Utförande | svängbar pip 120° |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/plast |
| Standard | EN 817 |
| Övrig info | kontrollenhet med termostat |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2611FHZ |
|---|
| GTIN | 6414150099267 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Hybrid |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 6 l/min |
| Total bygghöjd | 239 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 206 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 147 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 3 V |
| Funktionsavstånd | 20 - 90 mm |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Programmering | Fjärrstyrning |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 407 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 2,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8275016.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8275016.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000382.pdf |
| RSK-nummer | 8275016 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2611FHZ |
| GTIN | 6414150099267 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Optima Style Hybrid |
| Dimension | G10 |
| Storlek | large |
| Tryck/Flöde/Temp | 6L/min PCA |
| Effekt/Eldata | 3V, Bluetooth |
| Funktion | ettgrepp, beröringsfri |
| Utförande | svängbar pip 120° |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/plast |
| Standard | EN 817 |
| Övrig info | kontrollenhet med termostat |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2611FHZ |
|---|
| GTIN | 6414150099267 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Hybrid |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 6 l/min |
| Total bygghöjd | 239 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 206 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 147 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 3 V |
| Funktionsavstånd | 20 - 90 mm |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Programmering | Fjärrstyrning |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 407 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 2,8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8275016.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8275016.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000382.pdf |