Inlagd: 2022-09-07
RSK-nr enhet: ST
Oras Care tvättställsblandare med fast utloppspip. Ergonomisk bygelspak 180mm som erbjuder god användbarhet för alla användare och situationer. Inbyggd begränsning för temperatur och flöde. Flexibla anslutningsrör G3/8". Installationssystem 3S för snabb & enkel montering. 4MS godkänd mässingslegering.
Oras Care tvättställsblandare med fast utloppspip. Ergonomisk bygelspak 180mm som erbjuder god användbarhet för alla användare och situationer. Inbyggd begränsning för temperatur och flöde. Flexibla anslutningsrör G3/8". Installationssystem 3S för snabb & enkel montering. 4MS godkänd mässingslegering.
| RSK-nummer | 8275109 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5791BF |
| GTIN | 6414150100703 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Care |
| Dimension | G10 |
| Storlek | XL |
| Tryck/Flöde/Temp | 10,8 l/min 3bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utan pop-up ventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel ansl. G3/8 inv.g. |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5791BF |
|---|
| GTIN | 6414150100703 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 10,8 l/min |
| Total bygghöjd | 173 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 95 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 114 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 1,82 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8275109.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8275109.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000375.pdf |
| RSK-nummer | 8275109 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5791BF |
| GTIN | 6414150100703 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Care |
| Dimension | G10 |
| Storlek | XL |
| Tryck/Flöde/Temp | 10,8 l/min 3bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utan pop-up ventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel ansl. G3/8 inv.g. |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5791BF |
|---|
| GTIN | 6414150100703 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 10,8 l/min |
| Total bygghöjd | 173 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 95 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 114 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 1,82 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8275109.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8275109.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000375.pdf |