Avaktiverad 2025-05-05
Inlagd: 2020-11-26
RSK-nr enhet: ST
Tvättställsblandare med fast utloppspip, strålsamlare och Bidetta handdusch med duschslang 1,6m och väggfäste. Inbyggd spärr för begränsning av temperatur och flöde. F=flexibel anslutning.
Tvättställsblandare med fast utloppspip, strålsamlare och Bidetta handdusch med duschslang 1,6m och väggfäste. Inbyggd spärr för begränsning av temperatur och flöde. F=flexibel anslutning.
| RSK-nummer | 8278486 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4812F |
| GTIN | 6414150097041 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Stela |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5,5L/min vid 3bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, självstängande dusch |
| Utförande | utan botenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 4812F |
|---|
| GTIN | 6414150097041 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5,5 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Total bygghöjd | 176 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 102 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 113 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 2,7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8278486.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_142_8277740.pdf |
| RSK-nummer | 8278486 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4812F |
| GTIN | 6414150097041 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Stela |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5,5L/min vid 3bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, självstängande dusch |
| Utförande | utan botenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 4812F |
|---|
| GTIN | 6414150097041 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5,5 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Total bygghöjd | 176 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 102 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 113 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 2,7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8278486.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_142_8277740.pdf |