Inlagd: 2022-03-28
RSK-nr enhet: ST
Beröringsfri tvättställsblandare med temperaturvred. Batteridrift 6 V. Blandaren är utrustad med smutsfilter, backventiler, flexibla anslutningar och Oras Autofocus Bluetooth sensor som säkerställer att ingen justering av blandaren är nödvändig vid installation. Blandarens pilotventil reagerar med hjälp av impulsteknik vilket ger batteriet lång livslängd. Den beröringsfria funktionen i kombination av ett lågt flöde (3,4 l/min) ger en mycket låg vatten- och energiförbrukning. Bluetooth anslutning möjliggör en enkel övervakning och justering av blandaren. Blandaren kan enkelt modifieras för förinställd temperatur, maxtemperatur eller förblandat vatten med hjälp av bipackade delar.
Beröringsfri tvättställsblandare med temperaturvred. Batteridrift 6 V. Blandaren är utrustad med smutsfilter, backventiler, flexibla anslutningar och Oras Autofocus Bluetooth sensor som säkerställer att ingen justering av blandaren är nödvändig vid installation. Blandarens pilotventil reagerar med hjälp av impulsteknik vilket ger batteriet lång livslängd. Den beröringsfria funktionen i kombination av ett lågt flöde (3,4 l/min) ger en mycket låg vatten- och energiförbrukning. Bluetooth anslutning möjliggör en enkel övervakning och justering av blandaren. Blandaren kan enkelt modifieras för förinställd temperatur, maxtemperatur eller förblandat vatten med hjälp av bipackade delar.
| RSK-nummer | 8430687 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4814FZ-104 |
| GTIN | 6414150100345 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Stela Green building |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 3,4L/min PCA |
| Effekt/Eldata | 6V lithium batteri |
| Funktion | beröringsfri/bluetoothsensor |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | EN-15091 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 4814FZ-104 |
|---|
| GTIN | 6414150100345 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, under |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 3,4 l/min |
| Bygghöjd undersida utlopp | 136 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 105 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Funktionsavstånd | 60 - 110 mm |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Spolningstid | 1 - 2 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Fjärrstyrning |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 210 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 2,037 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8430642.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000379.pdf |
| RSK-nummer | 8430687 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4814FZ-104 |
| GTIN | 6414150100345 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Stela Green building |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 3,4L/min PCA |
| Effekt/Eldata | 6V lithium batteri |
| Funktion | beröringsfri/bluetoothsensor |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | EN-15091 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 4814FZ-104 |
|---|
| GTIN | 6414150100345 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, under |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 3,4 l/min |
| Bygghöjd undersida utlopp | 136 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 105 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Funktionsavstånd | 60 - 110 mm |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Spolningstid | 1 - 2 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Fjärrstyrning |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 210 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 2,037 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8430642.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000379.pdf |