Inlagd: 2021-03-03
RSK-nr enhet: ST
Den beröringsfria tvättställsblandaren MEDICARE tronic WMS uppfyller alla hygienkrav som finns på marknaden. Den är tillverkad i ett blyfritt material och har en stilren design med släta former samt minimala skarvar för att underlätta rengöring och användning. Anslutningsslangarna har fått ett skyddande ytterhölje och strålsamlaren har ingen luftinblandning, vilket minskar risken för spridning av bakterier. Den beröringsfria funktionen ökar hygienen eftersom blandaren inte behöver beröras för att användas. För att ta blandaren till ytterligare en ny nivå, finns möjligheten att koppla upp blandaren till vår innovativa digitala molntjänst, Tronic WMS. Där blandarna kan övervakas, analyseras samt utvärderas och omvandlas till värdefulla insikter som kan underlätta både drift och användning. Läs mer om vad uppkopplade blandare kan göra för dig. Om serien I ett nära samarbete med experter inom vårdsektorn har FM Mattssons MEDICARE-serie vuxit fram. En produktserie som fokuserar på hygien, tillgänglighet samt hållbarhet och är till för att uppfylla vårdens specifika krav, samtidigt som produkterna ska underlätta vardagen för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga. Läs mer om serien MEDICARE här.
Den beröringsfria tvättställsblandaren MEDICARE tronic WMS uppfyller alla hygienkrav som finns på marknaden. Den är tillverkad i ett blyfritt material och har en stilren design med släta former samt minimala skarvar för att underlätta rengöring och användning. Anslutningsslangarna har fått ett skyddande ytterhölje och strålsamlaren har ingen luftinblandning, vilket minskar risken för spridning av bakterier. Den beröringsfria funktionen ökar hygienen eftersom blandaren inte behöver beröras för att användas. För att ta blandaren till ytterligare en ny nivå, finns möjligheten att koppla upp blandaren till vår innovativa digitala molntjänst, Tronic WMS. Där blandarna kan övervakas, analyseras samt utvärderas och omvandlas till värdefulla insikter som kan underlätta både drift och användning. Läs mer om vad uppkopplade blandare kan göra för dig. Om serien I ett nära samarbete med experter inom vårdsektorn har FM Mattssons MEDICARE-serie vuxit fram. En produktserie som fokuserar på hygien, tillgänglighet samt hållbarhet och är till för att uppfylla vårdens specifika krav, samtidigt som produkterna ska underlätta vardagen för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga. Läs mer om serien MEDICARE här.
| RSK-nummer | 8430650 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 16414100 |
| GTIN | 7391887259654 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Tronic MEDICARE WMS |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5 l/min |
| Effekt/Eldata | nätdrift |
| Funktion | beröringsfri, nätdrift |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, SoftPex 3/8" |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 16414100 |
|---|
| GTIN | 7391887259654 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Mässing |
| Accentfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Typ av pip | Övrigt |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 4,9 l/min |
| Total bygghöjd | 145 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 108 mm |
| Typ av strömförsörjning | Nätansluten |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 12 V |
| Gångreserv batteri | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Spolningstid | 30 - 30 s |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Programmering | Manuell |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,58 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 176 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1030 | ||
| Vikt (kg) | 301,144 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 176 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1030 | ||
| Vikt (kg) | 303,08 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8430650.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8430650.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8430650.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560510207-00064 v5.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8430650.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8430650.pdf |
| RSK-nummer | 8430650 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 16414100 |
| GTIN | 7391887259654 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Tronic MEDICARE WMS |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5 l/min |
| Effekt/Eldata | nätdrift |
| Funktion | beröringsfri, nätdrift |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, SoftPex 3/8" |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 16414100 |
|---|
| GTIN | 7391887259654 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Mässing |
| Accentfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Typ av pip | Övrigt |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 4,9 l/min |
| Total bygghöjd | 145 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 108 mm |
| Typ av strömförsörjning | Nätansluten |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 12 V |
| Gångreserv batteri | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Spolningstid | 30 - 30 s |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Programmering | Manuell |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,58 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 176 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1030 | ||
| Vikt (kg) | 301,144 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 176 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1030 | ||
| Vikt (kg) | 303,08 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8430650.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8430650.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8430650.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560510207-00064 v5.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8430650.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8430650.pdf |