Inlagd: 2018-05-25
RSK-nr enhet: ST
Tronic WMS har allt som våra vanliga beröringsfria blandare har, lika enkel att använda och installera. De kan användas som vilken blandare som helst, helt fristående. Däremot finns den inbyggda möjligheten att ta blandaren till nästa nivå. Aktivera den inbygga sändaren och blandaren är kopplad till vår innovativa digitala molntjänst och Internet of Things. I blandaren sitter en trådlös sändare som registrerar hur den används, som hur ofta den slås på, hur mycket vatten som går åt och hur länge den spolar. Informationen skickas sedan till en digital portal som går att komma åt via dator eller mobil. Där kan blandarna och insamlade data övervakas, analyseras, utvärderas och omvandlas till värdefulla insikter. Det är alltså mer än bara en riktigt bra, beröringsfri blandare – genom att koppla den till molntjänsten ger den även extra mervärde i form av värdefulla användarinsikter.
Tronic WMS har allt som våra vanliga beröringsfria blandare har, lika enkel att använda och installera. De kan användas som vilken blandare som helst, helt fristående. Däremot finns den inbyggda möjligheten att ta blandaren till nästa nivå. Aktivera den inbygga sändaren och blandaren är kopplad till vår innovativa digitala molntjänst och Internet of Things. I blandaren sitter en trådlös sändare som registrerar hur den används, som hur ofta den slås på, hur mycket vatten som går åt och hur länge den spolar. Informationen skickas sedan till en digital portal som går att komma åt via dator eller mobil. Där kan blandarna och insamlade data övervakas, analyseras, utvärderas och omvandlas till värdefulla insikter. Det är alltså mer än bara en riktigt bra, beröringsfri blandare – genom att koppla den till molntjänsten ger den även extra mervärde i form av värdefulla användarinsikter.
| RSK-nummer | 8430562 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 16502500 |
| GTIN | 7391887251122 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Tronic tvätt WMS 150 c/c |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V |
| Funktion | blandventil/elektr. styrning |
| Utförande | utlopp upp, med pip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | elektronisk styrning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 16502500 |
|---|
| GTIN | 7391887251122 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 2-hål |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 4,9 l/min |
| Total bygghöjd | 147 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 49 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 150 mm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Gångreserv batteri | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Funktionsavstånd | 0 - 150 mm |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Spolningstid | 5 - 60 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 999 h |
| Programmering | Fjärrstyrning |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 360 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 3,3 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1070 | ||
| Vikt (kg) | 370,6 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1070 | ||
| Vikt (kg) | 341,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8430562.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8430562.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8430562.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8430562.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560510207-00224 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8430562.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8430562.pdf |
| RSK-nummer | 8430562 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 16502500 |
| GTIN | 7391887251122 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Tronic tvätt WMS 150 c/c |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V |
| Funktion | blandventil/elektr. styrning |
| Utförande | utlopp upp, med pip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | elektronisk styrning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 16502500 |
|---|
| GTIN | 7391887251122 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 2-hål |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 4,9 l/min |
| Total bygghöjd | 147 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 49 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 150 mm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Gångreserv batteri | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Funktionsavstånd | 0 - 150 mm |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Spolningstid | 5 - 60 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 999 h |
| Programmering | Fjärrstyrning |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 360 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 3,3 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1070 | ||
| Vikt (kg) | 370,6 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1070 | ||
| Vikt (kg) | 341,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8430562.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8430562.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8430562.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8430562.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560510207-00224 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8430562.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8430562.pdf |