Inlagd: 2023-04-14
RSK-nr enhet: ST
Väggmonterad THM tvättställsblandare, 150cc. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänligt vred (RH) samt lång, stadig spak som är anpassad för alla användare och situationer. Kombinera blandaren med svängbar pip : Oras 221530 - 300mm pip, eller med Oras 221560 - 600mm pip, ledad, med mjuka duschstrålar. Hetvattenspolning möjlig via termostat, med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerhetsställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens temperatur är förinställd på 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar) Nickelfria vattenvägar.
Väggmonterad THM tvättställsblandare, 150cc. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänligt vred (RH) samt lång, stadig spak som är anpassad för alla användare och situationer. Kombinera blandaren med svängbar pip : Oras 221530 - 300mm pip, eller med Oras 221560 - 600mm pip, ledad, med mjuka duschstrålar. Hetvattenspolning möjlig via termostat, med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerhetsställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens temperatur är förinställd på 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar) Nickelfria vattenvägar.
| RSK-nummer | 8257000 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5631 |
| GTIN | 6414150103292 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5631 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utan pip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | Blandare kombineras med pip |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5631 |
|---|
| GTIN | 6414150103292 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Vägg |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Utförande utloppspip | Fast, under |
| Typ av pip | Övrigt |
| Utloppsmunstycke | Öppen |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 11,4 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 407 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8257000.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8257000.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8257000.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_142_8257000.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000375.pdf |
| RSK-nummer | 8257000 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5631 |
| GTIN | 6414150103292 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5631 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utan pip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | Blandare kombineras med pip |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5631 |
|---|
| GTIN | 6414150103292 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Vägg |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Utförande utloppspip | Fast, under |
| Typ av pip | Övrigt |
| Utloppsmunstycke | Öppen |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 11,4 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 407 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8257000.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8257000.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8257000.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_142_8257000.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000375.pdf |