Avaktiverad 2024-12-03
Inlagd: 2019-12-06
RSK-nr enhet: ST
Väggmonterad tvättställsblandare, 150cc. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänliga vred (RH) som är anpassade för alla användare och situationer. Svängbar utloppspip 200mm som är förinställd på 120°. Svängradien kan begränsas till 60° eller låsas. Hetvattenspolning möjlig via termostat med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerhetsställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens temperatur är förinställd på 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar) Trestegstätande manschetter för dolt rörmontage medföljer. Nickelfria vattenvägar. Laminärt flöde.
Väggmonterad tvättställsblandare, 150cc. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänliga vred (RH) som är anpassade för alla användare och situationer. Svängbar utloppspip 200mm som är förinställd på 120°. Svängradien kan begränsas till 60° eller låsas. Hetvattenspolning möjlig via termostat med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerhetsställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens temperatur är förinställd på 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar) Trestegstätande manschetter för dolt rörmontage medföljer. Nickelfria vattenvägar. Laminärt flöde.
| RSK-nummer | 8325268 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5662 |
| GTIN | 6414150091278 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5662 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utloppspip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5662 |
|---|
| GTIN | 6414150091278 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Montering | Vägg |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 295 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 2,728 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8325268.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00044 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| RSK-nummer | 8325268 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5662 |
| GTIN | 6414150091278 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5662 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utloppspip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5662 |
|---|
| GTIN | 6414150091278 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Montering | Vägg |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 295 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 2,728 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8325268.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00044 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |