Inlagd: 2021-03-17
RSK-nr enhet: ST
Väggmonterad tvättställsblandare, 150cc med pipanslutning. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänligt vred (RH) samt lång, stadig spak som är anpassad för alla användare och situationer. Hetvattenspolning möjlig via termostat, med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens temperatur är förinställd på max 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar). Nickelfria vattenvägar. Kombinera med 100mm pip - Oras 290016 - RSK 8441020 Kombinera med 150mm pip - Oras 290003 - RSK 8441000 Kombinera med 200mm pip - Oras 290017 - RSK 8441021 Kombinera med 300mm pip - Oras 290018 - RSK 8441022
Väggmonterad tvättställsblandare, 150cc med pipanslutning. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänligt vred (RH) samt lång, stadig spak som är anpassad för alla användare och situationer. Hetvattenspolning möjlig via termostat, med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens temperatur är förinställd på max 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar). Nickelfria vattenvägar. Kombinera med 100mm pip - Oras 290016 - RSK 8441020 Kombinera med 150mm pip - Oras 290003 - RSK 8441000 Kombinera med 200mm pip - Oras 290017 - RSK 8441021 Kombinera med 300mm pip - Oras 290018 - RSK 8441022
| RSK-nummer | 8325279 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5667 |
| GTIN | 6414150098567 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5667 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 11,4 l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | för utloppspip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5667 |
|---|
| GTIN | 6414150098567 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Material handtag | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Vägg |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Utförande utloppspip | Övrigt |
| Typ av pip | Övrigt |
| Form pip | Övrigt |
| Utloppsmunstycke | Öppen |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med bottenventil | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 11,4 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Total bygghöjd | 99 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 63 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 407 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 3,031 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Förseglad | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 336 | ||
| Vikt (kg) | 10 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8325279.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_142_8325279.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000375.pdf |
| RSK-nummer | 8325279 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5667 |
| GTIN | 6414150098567 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5667 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 11,4 l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | för utloppspip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5667 |
|---|
| GTIN | 6414150098567 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Material handtag | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Vägg |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Utförande utloppspip | Övrigt |
| Typ av pip | Övrigt |
| Form pip | Övrigt |
| Utloppsmunstycke | Öppen |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med bottenventil | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 11,4 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Total bygghöjd | 99 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 63 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 407 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 119 | ||
| Vikt (kg) | 3,031 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Förseglad | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 336 | ||
| Vikt (kg) | 10 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8325279.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_142_8325279.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000375.pdf |