RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-03-06
RSK-nr enhet: ST
Duschblandare med extra långa grepp, med termostat
Duschblandare med extra långa grepp, med termostat
| RSK-nummer | 8344045 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | RT641 |
| GTIN | 5708590211831 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | - |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utlopp nedåt/handikappvred |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/tillgangligt-badrum/duschtillbehor/duscharmatur-med-termostat-och-extra-laang-gr/p-rt641/ |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | RT641 |
|---|
| GTIN | 5708590211831 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/tillgangligt-badrum/duschtillbehor/duscharmatur-med-termostat-och-extra-laang-gr/p-rt641/ |
|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
|---|---|
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Övrigt |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 151,5 mm |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Accentfärg | Svart |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Uppåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EA |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Flödesklass | Ingen |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp II, <=30 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 60 °C |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Ja |
| Med excenterkopplingar | Nej |
| Excenterkoppling spärrbar | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med förfilter | Ja |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5708590211831 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 368 | ||
| Bredd (mm) | 178 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 1,948 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8344045 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | RT641 |
| GTIN | 5708590211831 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | - |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utlopp nedåt/handikappvred |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/tillgangligt-badrum/duschtillbehor/duscharmatur-med-termostat-och-extra-laang-gr/p-rt641/ |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | RT641 |
|---|
| GTIN | 5708590211831 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/tillgangligt-badrum/duschtillbehor/duscharmatur-med-termostat-och-extra-laang-gr/p-rt641/ |
|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
|---|---|
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Övrigt |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 151,5 mm |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Accentfärg | Svart |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Uppåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EA |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Flödesklass | Ingen |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp II, <=30 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 60 °C |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Ja |
| Med excenterkopplingar | Nej |
| Excenterkoppling spärrbar | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med förfilter | Ja |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5708590211831 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 368 | ||
| Bredd (mm) | 178 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 1,948 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |