Inlagd: 2018-04-18
RSK-nr enhet: ST
Alla komponenter i livsmedelsgodkända material Utloppspip svängbar 110° (spärrstift som tillbehör för annat slag) Justerbart komfortflöde (vattenspar) Justerbar komforttemperatur (energispar) Återfjädring till komfortlägen Justerbar maxtemperatur för ökat skållningsskydd Keramisk tätning för droppsäkring och lång livslängd Typgodkänd flexibel vattenanslutning för enklare montage Återströmningsskydd enligt SS-EN 1717 [AA] 160 mm spak Innehåller mindre än 0,1% bly
Alla komponenter i livsmedelsgodkända material Utloppspip svängbar 110° (spärrstift som tillbehör för annat slag) Justerbart komfortflöde (vattenspar) Justerbar komforttemperatur (energispar) Återfjädring till komfortlägen Justerbar maxtemperatur för ökat skållningsskydd Keramisk tätning för droppsäkring och lång livslängd Typgodkänd flexibel vattenanslutning för enklare montage Återströmningsskydd enligt SS-EN 1717 [AA] 160 mm spak Innehåller mindre än 0,1% bly
| RSK-nummer | 8311583 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41204055 065 |
| GTIN | 7393792232159 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Nautic |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | 293x294x76 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, förlängd spak |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | blyfri mässing |
| Standard | EN-817, EN-1717 |
| Övrig info | flexibel slang, slätända |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41204055 065 |
|---|
| GTIN | 7393792232159 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 15 l/min |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 293 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,48 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8220622.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8311583.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00092 v4.pdf |
| RSK-nummer | 8311583 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41204055 065 |
| GTIN | 7393792232159 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Nautic |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | 293x294x76 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, förlängd spak |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | blyfri mässing |
| Standard | EN-817, EN-1717 |
| Övrig info | flexibel slang, slätända |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41204055 065 |
|---|
| GTIN | 7393792232159 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 15 l/min |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 293 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,48 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8220622.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8311583.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00092 v4.pdf |