Inlagd: 1990-01-15
RSK-nr enhet: ST
Geberit synligt vattenlås för apparater, med kåpa: d=40mm, Alpinvit
Geberit synligt vattenlås för apparater, med kåpa: d=40mm, Alpinvit
| RSK-nummer | 8086773 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 152.768.11.1 |
| GTIN | 4025416021711 |
| Produkt | Vattenlås |
| Produktnamn | Uniflex |
| Dimension | 40xG25 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för disk- eller tvättmaskin |
| Utförande | väggmonterat |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/152.768.11.1.html |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 152.768.11.1 |
|---|
| GTIN | 4025416021711 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/152.768.11.1.html |
|---|
| Form | Övrigt |
|---|---|
| Material | PP (polypropen) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Färg | Vit |
| Typ av luktstopp | Vatten/Vätska |
| Med avloppsminskande bussning | Nej |
| Nominell dimension avlopp | DN 40 |
| Ytterdiameter avloppsrör | 40 - 40 mm |
| Anslutningsdimension mot bottenventil | 1" (25) |
| Anslutning mot bottenventil | Löpmutter |
| Horisontellt avstånd centrum vattenlås till vägg | 250 - 250 mm |
| Vertikalt avstånd centrum rör till överkant bottenventil | 305 - 305 mm |
| Avloppsanslutning | Muff (Inskjutsmuff) |
| Riktning utlopp | Sida |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med täcklock/kåpa | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med spillmuff/-tratt | Nej |
| Med avloppsavluftning | Nej |
| Med extra slanganslutning | Ja |
| Vattenlåsdel mot bakvägg | Nej |
| Med återströmningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416021711 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 330 | ||
| Bredd (mm) | 113 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 0,563 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 4025416124078 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 260 | ||
| Höjd (mm) | 332 | ||
| Vikt (kg) | 5,63 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | 4025416223375 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 820 | ||
| Vikt (kg) | 89,56 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_448_8086778_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_448_8086773.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566724745-00032 v1.pdf |
| RSK-nummer | 8086773 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 152.768.11.1 |
| GTIN | 4025416021711 |
| Produkt | Vattenlås |
| Produktnamn | Uniflex |
| Dimension | 40xG25 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för disk- eller tvättmaskin |
| Utförande | väggmonterat |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/152.768.11.1.html |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 152.768.11.1 |
|---|
| GTIN | 4025416021711 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://catalog.geberit.se/sv-SE/152.768.11.1.html |
|---|
| Form | Övrigt |
|---|---|
| Material | PP (polypropen) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Färg | Vit |
| Typ av luktstopp | Vatten/Vätska |
| Med avloppsminskande bussning | Nej |
| Nominell dimension avlopp | DN 40 |
| Ytterdiameter avloppsrör | 40 - 40 mm |
| Anslutningsdimension mot bottenventil | 1" (25) |
| Anslutning mot bottenventil | Löpmutter |
| Horisontellt avstånd centrum vattenlås till vägg | 250 - 250 mm |
| Vertikalt avstånd centrum rör till överkant bottenventil | 305 - 305 mm |
| Avloppsanslutning | Muff (Inskjutsmuff) |
| Riktning utlopp | Sida |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med täcklock/kåpa | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med spillmuff/-tratt | Nej |
| Med avloppsavluftning | Nej |
| Med extra slanganslutning | Ja |
| Vattenlåsdel mot bakvägg | Nej |
| Med återströmningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4025416021711 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 330 | ||
| Bredd (mm) | 113 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 0,563 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 4025416124078 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 260 | ||
| Höjd (mm) | 332 | ||
| Vikt (kg) | 5,63 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | 4025416223375 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 820 | ||
| Vikt (kg) | 89,56 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_448_8086778_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_448_8086773.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5566724745-00032 v1.pdf |