RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2010-05-27
RSK-nr enhet: ST
Typgodkänd. Patenterad. Miljövänlig, giftfri och återvinningsbar PP-plast. Droppskyddet placeras under diskmaskinen. Kan enkelt anpassas till varje sockeldjup med hjälp av fliken i bakkant. Är försett med en vattensäker tejp under framkanten, som förhindrar att kapillärkraften suger in vatten under underlägget. Boverkets Byggregler: ”Om det finns risk för utläckande vatten eller kondens på dolda ytor skall utlopp från dessa ytor anordnas så att vatten snabbt blir synligt”. (BBR 6:5334)
Typgodkänd. Patenterad. Miljövänlig, giftfri och återvinningsbar PP-plast. Droppskyddet placeras under diskmaskinen. Kan enkelt anpassas till varje sockeldjup med hjälp av fliken i bakkant. Är försett med en vattensäker tejp under framkanten, som förhindrar att kapillärkraften suger in vatten under underlägget. Boverkets Byggregler: ”Om det finns risk för utläckande vatten eller kondens på dolda ytor skall utlopp från dessa ytor anordnas så att vatten snabbt blir synligt”. (BBR 6:5334)
| RSK-nummer | 8039025 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 525156-2 |
| GTIN | 7392832515610 |
| Produkt | Läckageskydd |
| Produktnamn | AquaTeam D56 |
| Dimension | - |
| Storlek | 510x562x40mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för diskmaskin |
| Utförande | med öppen framkant |
|---|---|
| Färg | transparant |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | TG0505/01 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://tollco.se/vattenskyddsprodukter.php |
| RSK flik | 21 Disk-/Tvätt-/Städutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 525156-2 |
|---|
| GTIN | 7392832515610 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://tollco.se/vattenskyddsprodukter.php |
|---|
| Material | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP (polypropen) |
| Lämplig för placering på golv | Ja |
| Lämplig för diskmaskin | Ja |
| Bredd | 510 - 510 mm |
| Djup | 562 - 562 mm |
| Alla sidor uppvikta | Nej |
| Med utlopp för läckageindikering | Ja |
| Med fixerande tejp | Ja |
| Kopplingsbar | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | 7392832515610 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 650 | ||
| Bredd (mm) | 650 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 5,025 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_564_8039025.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_564_8039014.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_564_8039000.pdf |
| RSK-nummer | 8039025 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 525156-2 |
| GTIN | 7392832515610 |
| Produkt | Läckageskydd |
| Produktnamn | AquaTeam D56 |
| Dimension | - |
| Storlek | 510x562x40mm (BxDxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för diskmaskin |
| Utförande | med öppen framkant |
|---|---|
| Färg | transparant |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | TG0505/01 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://tollco.se/vattenskyddsprodukter.php |
| RSK flik | 21 Disk-/Tvätt-/Städutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 525156-2 |
|---|
| GTIN | 7392832515610 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://tollco.se/vattenskyddsprodukter.php |
|---|
| Material | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP (polypropen) |
| Lämplig för placering på golv | Ja |
| Lämplig för diskmaskin | Ja |
| Bredd | 510 - 510 mm |
| Djup | 562 - 562 mm |
| Alla sidor uppvikta | Nej |
| Med utlopp för läckageindikering | Ja |
| Med fixerande tejp | Ja |
| Kopplingsbar | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 15 | ||
| GTIN FP | 7392832515610 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 650 | ||
| Bredd (mm) | 650 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 5,025 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_564_8039025.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_564_8039014.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_564_8039000.pdf |