Avaktiverad 2026-03-02
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-09-16
RSK-nr enhet: ST
Golvskydd som skyddar golvet under köksskåpen. G-serien är ett slutet tråg som samlar upp vattnet vid läcka och leder ner i golvbrunn eller aktiverar vattenfelsbrytare om det är installerat. Alternativt leder ev läckage med hjälp av en AquaClip till intilliggande underlägg som leder fram vattnet. Denna modell är endast 41,5 cm djup vilket gör att den passar till alla köksskåp. Detta monteras då du bygger nytt eller renoverar ditt kök.
Golvskydd som skyddar golvet under köksskåpen. G-serien är ett slutet tråg som samlar upp vattnet vid läcka och leder ner i golvbrunn eller aktiverar vattenfelsbrytare om det är installerat. Alternativt leder ev läckage med hjälp av en AquaClip till intilliggande underlägg som leder fram vattnet. Denna modell är endast 41,5 cm djup vilket gör att den passar till alla köksskåp. Detta monteras då du bygger nytt eller renoverar ditt kök.
| RSK-nummer | 8080800 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3005010-01-010 |
| GTIN | 7392832001380 |
| Produkt | Golvskydd |
| Produktnamn | AquaTeam+ G60 kit |
| Dimension | - |
| Storlek | 596x415mm (BxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | placering under köksskåp 60cm |
| Utförande | 4 sidor uppvikbara + väggskydd |
|---|---|
| Färg | transparent |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | TG0505/01 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://tollco.se/vattensakert-kok/golvskydd/g-serien/ |
| RSK flik | 21 Disk-/Tvätt-/Städutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 3005010-01-010 |
|---|
| GTIN | 7392832001380 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://tollco.se/vattensakert-kok/golvskydd/g-serien/ |
|---|
| Material | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP (polypropen) |
| Lämplig för placering på golv | Ja |
| Lämplig för diskbänksskåp | Ja |
| Bredd | 596 - 596 mm |
| Djup | 415 - 415 mm |
| Alla sidor uppvikta | Ja |
| Förberedd för utlopp för läckageindikering | Ja |
| Med fixerande tejp | Ja |
| Kopplingsbar | Ja |
| Systembunden | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 560 | ||
| Höjd (mm) | 15 | ||
| Vikt (kg) | 0,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_564_8039039.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_564_8039039.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_564_8039000.pdf |
| RSK-nummer | 8080800 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3005010-01-010 |
| GTIN | 7392832001380 |
| Produkt | Golvskydd |
| Produktnamn | AquaTeam+ G60 kit |
| Dimension | - |
| Storlek | 596x415mm (BxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | placering under köksskåp 60cm |
| Utförande | 4 sidor uppvikbara + väggskydd |
|---|---|
| Färg | transparent |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | TG0505/01 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://tollco.se/vattensakert-kok/golvskydd/g-serien/ |
| RSK flik | 21 Disk-/Tvätt-/Städutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 3005010-01-010 |
|---|
| GTIN | 7392832001380 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://tollco.se/vattensakert-kok/golvskydd/g-serien/ |
|---|
| Material | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP (polypropen) |
| Lämplig för placering på golv | Ja |
| Lämplig för diskbänksskåp | Ja |
| Bredd | 596 - 596 mm |
| Djup | 415 - 415 mm |
| Alla sidor uppvikta | Ja |
| Förberedd för utlopp för läckageindikering | Ja |
| Med fixerande tejp | Ja |
| Kopplingsbar | Ja |
| Systembunden | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 560 | ||
| Höjd (mm) | 15 | ||
| Vikt (kg) | 0,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_564_8039039.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_564_8039039.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_564_8039000.pdf |