RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-07-13
RSK-nr enhet: ST
Bänkskåpsinsats silvergrå (utan dubbelhäftandtejp). Förebygger vattenskador. Passar vid renovering eller nytt kök. Placeras på botten av skåp med inre bredd 700-800mm och djup upp till 600mm. Finns i flera storlekar. Ingår i förpackningen: Plastskiva av PP med förmonterad tejp på bakre sargen. Monteringsanvisningen: Godkänd av Säker Vatten. Testad och godkänd enligt typgodkännande 0505/01, accepterad i Byggvarubedömningen. Tillbehör som behövs: Dubbelhäftandetejp för att fästa insatsen mot skåpbotten. Om insatsen används i skåp med vattenledningar och rörgenomföringar komplettera med stosar och tätningar Se tillbehör.
Bänkskåpsinsats silvergrå (utan dubbelhäftandtejp). Förebygger vattenskador. Passar vid renovering eller nytt kök. Placeras på botten av skåp med inre bredd 700-800mm och djup upp till 600mm. Finns i flera storlekar. Ingår i förpackningen: Plastskiva av PP med förmonterad tejp på bakre sargen. Monteringsanvisningen: Godkänd av Säker Vatten. Testad och godkänd enligt typgodkännande 0505/01, accepterad i Byggvarubedömningen. Tillbehör som behövs: Dubbelhäftandetejp för att fästa insatsen mot skåpbotten. Om insatsen används i skåp med vattenledningar och rörgenomföringar komplettera med stosar och tätningar Se tillbehör.
| RSK-nummer | 8080958 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3000026-04-001 |
| GTIN | - |
| Produkt | Diskbänksinsats |
| Produktnamn | B80 Universal |
| Dimension | - |
| Storlek | 700-800mm x 0-600mm (BxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | placering i köksskåp 70-80cm |
| Utförande | med öppen framkant |
|---|---|
| Färg | silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | TG0505/01 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://tollco.se/vattensakert-kok/diskbanksinsatser/ |
| RSK flik | 21 Disk-/Tvätt-/Städutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 3000026-04-001 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://tollco.se/vattensakert-kok/diskbanksinsatser/ |
|---|
| Material | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP (polypropen) |
| Lämplig för placering i skåp | Ja |
| Lämplig för diskbänksskåp | Ja |
| Bredd | 700 - 800 mm |
| Djup | 1 - 600 mm |
| Alla sidor uppvikta | Nej |
| Med utlopp för läckageindikering | Ja |
| Med fixerande tejp | Ja |
| Kopplingsbar | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1040 | ||
| Bredd (mm) | 720 | ||
| Höjd (mm) | 1 | ||
| Vikt (kg) | 0,314 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_564_8080958.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_564_8039000.pdf |
| RSK-nummer | 8080958 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3000026-04-001 |
| GTIN | - |
| Produkt | Diskbänksinsats |
| Produktnamn | B80 Universal |
| Dimension | - |
| Storlek | 700-800mm x 0-600mm (BxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | placering i köksskåp 70-80cm |
| Utförande | med öppen framkant |
|---|---|
| Färg | silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | TG0505/01 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://tollco.se/vattensakert-kok/diskbanksinsatser/ |
| RSK flik | 21 Disk-/Tvätt-/Städutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 3000026-04-001 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://tollco.se/vattensakert-kok/diskbanksinsatser/ |
|---|
| Material | Plast |
|---|---|
| Materialkvalitet | PP (polypropen) |
| Lämplig för placering i skåp | Ja |
| Lämplig för diskbänksskåp | Ja |
| Bredd | 700 - 800 mm |
| Djup | 1 - 600 mm |
| Alla sidor uppvikta | Nej |
| Med utlopp för läckageindikering | Ja |
| Med fixerande tejp | Ja |
| Kopplingsbar | Nej |
| Systembunden | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1040 | ||
| Bredd (mm) | 720 | ||
| Höjd (mm) | 1 | ||
| Vikt (kg) | 0,314 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_564_8080958.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_564_8039000.pdf |