Avaktiverad 2019-10-25
Inlagd: 1993-10-25
RSK-nr enhet: ST
Utslagsvask i rostfritt stål med bräddavlopp. En utslagsvask är en praktisk vask att montera i exempelvis garage, tvättstuga, städutrymmen, grovkök eller i verkstad där hantering av vatten och tvättutrustning förekommer. Det uppvikbara gallret tillåter att större hinkar kan placeras på denna och bekvämt fyllas på. Utslagsvasken monteras på vägg via en centrumkonsol som fästs i bottenventilen vilket ger en stark integrerad konstruktion. OBS! Enligt gällande branschregler så skall utslagsvask som är monterad i utrymme utan golvbrunn vara försedd med ett bräddavlopp. För utslagsvask utan bräddavlopp se RSK 8036378 och RSK 8034105 . Utslagsvasken levereras komplett med bottenventil, bräddavlopp stänkplåt, uppvikbart galler samt centrumkonsol i rostfritt stålför upphängning.
Utslagsvask i rostfritt stål med bräddavlopp. En utslagsvask är en praktisk vask att montera i exempelvis garage, tvättstuga, städutrymmen, grovkök eller i verkstad där hantering av vatten och tvättutrustning förekommer. Det uppvikbara gallret tillåter att större hinkar kan placeras på denna och bekvämt fyllas på. Utslagsvasken monteras på vägg via en centrumkonsol som fästs i bottenventilen vilket ger en stark integrerad konstruktion. OBS! Enligt gällande branschregler så skall utslagsvask som är monterad i utrymme utan golvbrunn vara försedd med ett bräddavlopp. För utslagsvask utan bräddavlopp se RSK 8036378 och RSK 8034105 . Utslagsvasken levereras komplett med bottenventil, bräddavlopp stänkplåt, uppvikbart galler samt centrumkonsol i rostfritt stålför upphängning.
| RSK-nummer | 8036379 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7330710501911 |
| Produkt | Utslagstratt |
| Produktnamn | UT190GB |
| Dimension | - |
| Storlek | L=400, B=280, D=230mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | med bräddavlopp |
| Utförande | med bottenventil/stänkplåt |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | polerad |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | SS2333 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/tvattstall-utslagsbackar/tvattstall-utslagsbackar-1/product/utslagsvask-ut-190-gb/ |
| RSK flik | 21 Disk-/Tvätt-/Städutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7330710501911 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/tvattstall-utslagsbackar/tvattstall-utslagsbackar-1/product/utslagsvask-ut-190-gb/ |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 430 | ||
| Bredd (mm) | 345 | ||
| Höjd (mm) | 220 | ||
| Vikt (kg) | 3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_117_8036379.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_117_8036379.pdf |
| RSK-nummer | 8036379 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7330710501911 |
| Produkt | Utslagstratt |
| Produktnamn | UT190GB |
| Dimension | - |
| Storlek | L=400, B=280, D=230mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | med bräddavlopp |
| Utförande | med bottenventil/stänkplåt |
|---|---|
| Färg | rostfri |
| Ytbehandling | polerad |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | SS2333 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/tvattstall-utslagsbackar/tvattstall-utslagsbackar-1/product/utslagsvask-ut-190-gb/ |
| RSK flik | 21 Disk-/Tvätt-/Städutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7330710501911 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/tvattstall-utslagsbackar/tvattstall-utslagsbackar-1/product/utslagsvask-ut-190-gb/ |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 430 | ||
| Bredd (mm) | 345 | ||
| Höjd (mm) | 220 | ||
| Vikt (kg) | 3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_117_8036379.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_117_8036379.pdf |