Inlagd: 2021-09-10
RSK-nr enhet: ST
• justeringsväg 30-120 mm • avstånd till vägg 300 mm • vattenlås - bakvattenhöjden är 50 mm • anslutningsmått inlopp: G 1 ¼
• justeringsväg 30-120 mm • avstånd till vägg 300 mm • vattenlås - bakvattenhöjden är 50 mm • anslutningsmått inlopp: G 1 ¼
| RSK-nummer | 8074938 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53010000 |
| GTIN | 4011097123936 |
| Produkt | Vattenlås |
| Produktnamn | HG pungvattenlås 5/4" |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | anslutningsmått inlopp: G 1 ¼ |
| Utförande | justeringsväg 30-120 mm |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 53010000 |
|---|
| GTIN | 4011097123936 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | S-vattenlås |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Färg | Krom |
| Typ av luktstopp | Vatten/Vätska |
| Med avloppsminskande bussning | Nej |
| Ytterdiameter avloppsrör | 0 - 0 mm |
| Anslutningsdimension mot bottenventil | 1 1/4" (32) |
| Horisontellt avstånd centrum vattenlås till vägg | 300 - 300 mm |
| Vertikalt avstånd centrum rör till överkant bottenventil | 0 - 0 mm |
| Riktning utlopp | Sida |
| Med väggrör | Nej |
| Med golvrör | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med återströmningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097123936 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 253 | ||
| Bredd (mm) | 117 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,451 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 25 | ||
| GTIN FP | 4011097139845 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 580 | ||
| Bredd (mm) | 385 | ||
| Höjd (mm) | 270 | ||
| Vikt (kg) | 11,895 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 400 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 212,32 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8074938.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8074938.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8074938.pdf |
| RSK-nummer | 8074938 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 53010000 |
| GTIN | 4011097123936 |
| Produkt | Vattenlås |
| Produktnamn | HG pungvattenlås 5/4" |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | anslutningsmått inlopp: G 1 ¼ |
| Utförande | justeringsväg 30-120 mm |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 53010000 |
|---|
| GTIN | 4011097123936 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | S-vattenlås |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Färg | Krom |
| Typ av luktstopp | Vatten/Vätska |
| Med avloppsminskande bussning | Nej |
| Ytterdiameter avloppsrör | 0 - 0 mm |
| Anslutningsdimension mot bottenventil | 1 1/4" (32) |
| Horisontellt avstånd centrum vattenlås till vägg | 300 - 300 mm |
| Vertikalt avstånd centrum rör till överkant bottenventil | 0 - 0 mm |
| Riktning utlopp | Sida |
| Med väggrör | Nej |
| Med golvrör | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med återströmningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097123936 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 253 | ||
| Bredd (mm) | 117 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 0,451 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 25 | ||
| GTIN FP | 4011097139845 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 580 | ||
| Bredd (mm) | 385 | ||
| Höjd (mm) | 270 | ||
| Vikt (kg) | 11,895 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 400 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 212,32 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8074938.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8074938.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8074938.pdf |