RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-02-27
RSK-nr enhet: ST
Faluplast 3FLEX är ett innovativt diskbänksvattenlås som kombinerar tre funktioner i en en och samma produkt: T-förbindningslås, teleskoparmslås och enkelt vattenlås. Denna modell har en unik led som gör att slangen kan riktas fritt utan att hamna i spänn. Den grova diametern rören förbättrar avloppskapaciteten och minskar behovet av rensning. Kompatibel med standard 40 mm avloppsdelar, är 3FLEX den perfekta lösningen för både nya installationer och uppgraderingar av diskbänkar och utslagsbackar.
Faluplast 3FLEX är ett innovativt diskbänksvattenlås som kombinerar tre funktioner i en en och samma produkt: T-förbindningslås, teleskoparmslås och enkelt vattenlås. Denna modell har en unik led som gör att slangen kan riktas fritt utan att hamna i spänn. Den grova diametern rören förbättrar avloppskapaciteten och minskar behovet av rensning. Kompatibel med standard 40 mm avloppsdelar, är 3FLEX den perfekta lösningen för både nya installationer och uppgraderingar av diskbänkar och utslagsbackar.
| RSK-nummer | 8124259 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 49002 |
| GTIN | 7392791490027 |
| Produkt | Vattenlås |
| Produktnamn | Falu 3Flex m slang 49002 |
| Dimension | G40 x 50mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för diskbänk |
| Utförande | med slang |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 49002 |
|---|
| GTIN | 7392791490027 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Förkromad | Nej |
| Färg | Grå |
| Utvändig rördiameter avloppsrör | 50 mm |
| Anslutningsdimension mot bottenventil | 1 1/2" |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,66 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 350 | ||
| Vikt (kg) | 8,1 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 90 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1020 | ||
| Vikt (kg) | 92 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_8124259.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_8124259.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00134 v1.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_8124259.pdf |
| RSK-nummer | 8124259 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 49002 |
| GTIN | 7392791490027 |
| Produkt | Vattenlås |
| Produktnamn | Falu 3Flex m slang 49002 |
| Dimension | G40 x 50mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för diskbänk |
| Utförande | med slang |
|---|---|
| Färg | grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 49002 |
|---|
| GTIN | 7392791490027 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | PP (polypropen) |
|---|---|
| Förkromad | Nej |
| Färg | Grå |
| Utvändig rördiameter avloppsrör | 50 mm |
| Anslutningsdimension mot bottenventil | 1 1/2" |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 0,66 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 350 | ||
| Vikt (kg) | 8,1 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 90 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1020 | ||
| Vikt (kg) | 92 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_96_8124259.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_96_8124259.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562927581-00134 v1.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_96_8124259.pdf |