Inlagd: 1993-10-25
RSK-nr enhet: ST
Golvvattenlås med komplett med huv och propp. Kapacitet 1 l/s. För anslutning av tvättmaskin. Uppfyller GVK:s branschregler gällande tätskiktsanslutning. Avloppsröret i golvet ska sticka upp minst 40 mm över golv och tätskicktet ska då vikas upp 15 mm mot avloppsröret enl. gällande branschregler. Enkelt att rensa: Tryck med en skruvmejsel mot ena sidan inuti golvvattenlåset. Ta upp insatsen och gör rent. Se till att O-ringen ligger i sitt säte och smörj den med exempelvis flytande tvål eller liknande innan insatsen tryck ner igen. Passar till Spilltratt GV75 (RSK 8087092).
Golvvattenlås med komplett med huv och propp. Kapacitet 1 l/s. För anslutning av tvättmaskin. Uppfyller GVK:s branschregler gällande tätskiktsanslutning. Avloppsröret i golvet ska sticka upp minst 40 mm över golv och tätskicktet ska då vikas upp 15 mm mot avloppsröret enl. gällande branschregler. Enkelt att rensa: Tryck med en skruvmejsel mot ena sidan inuti golvvattenlåset. Ta upp insatsen och gör rent. Se till att O-ringen ligger i sitt säte och smörj den med exempelvis flytande tvål eller liknande innan insatsen tryck ner igen. Passar till Spilltratt GV75 (RSK 8087092).
| RSK-nummer | 8087090 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8087090 |
| GTIN | 7330710410107 |
| Produkt | Golvvattenlås |
| Produktnamn | GV75 |
| Dimension | Ø75mm |
| Storlek | Ø32mm (muff) |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,0l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för anslutning av tvättmaskin |
| Utförande | med tätning och huv |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/vattenlaas/golvvattenlaas/8087090-gv75 |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 8087090 |
|---|
| GTIN | 7330710410107 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/vattenlaas/golvvattenlaas/8087090-gv75 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710410107 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 130 | ||
| Bredd (mm) | 130 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 0,15 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 255 | ||
| Vikt (kg) | 1,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_8087090.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_117_8087090_gruppfil.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_117_8087090.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00007 v4.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000416.pdf |
| RSK-nummer | 8087090 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8087090 |
| GTIN | 7330710410107 |
| Produkt | Golvvattenlås |
| Produktnamn | GV75 |
| Dimension | Ø75mm |
| Storlek | Ø32mm (muff) |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,0l/s |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för anslutning av tvättmaskin |
| Utförande | med tätning och huv |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/vattenlaas/golvvattenlaas/8087090-gv75 |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 8087090 |
|---|
| GTIN | 7330710410107 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.jafo.eu/produkter/vattenlaas/golvvattenlaas/8087090-gv75 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07330710410107 | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 130 | ||
| Bredd (mm) | 130 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 0,15 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 255 | ||
| Vikt (kg) | 1,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_117_8087090.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_117_8087090_gruppfil.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_117_8087090.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560611880-00007 v4.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000416.pdf |