Inlagd: 1985-01-18
RSK-nr enhet: ST
Pungvattenlås för tvättställ med G32 anslutning avsedd för Ø40 utloppsrör. Pungvattenlåset har teleskoprör för justerbart avstånd mot tvättställ och avtagbar underdel för enkel rengöring.
Pungvattenlås för tvättställ med G32 anslutning avsedd för Ø40 utloppsrör. Pungvattenlåset har teleskoprör för justerbart avstånd mot tvättställ och avtagbar underdel för enkel rengöring.
| RSK-nummer | 8075400 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8075400 |
| GTIN | 7391543500434 |
| Produkt | Vattenlås |
| Produktnamn | Pungvattenlås |
| Dimension | 40mm x G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för tvättställ |
| Utförande | med klämringskoppling |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/8075400 |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 8075400 |
|---|
| GTIN | 7391543500434 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/8075400 |
|---|
| Form | Pungvattenlås |
|---|---|
| Material | PP (polypropen) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Färg | Vit |
| Typ av luktstopp | Vatten/Vätska |
| Anslutningsdimension mot bottenventil | 2" (50) |
| Anslutning mot bottenventil | Löpmutter |
| Avloppsanslutning | Slätände |
| Riktning utlopp | Sida |
| Med väggrör | Nej |
| Med golvrör | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med täcklock/kåpa | Nej |
| Med bottenventil | Nej |
| Med spillmuff/-tratt | Nej |
| Med avloppsavluftning | Nej |
| Med extra slanganslutning | Nej |
| Vattenlåsdel mot bakvägg | Nej |
| Med återströmningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07391543500434 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 86 | ||
| Höjd (mm) | 65 | ||
| Vikt (kg) | 0,095 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 170 | ||
| Vikt (kg) | 0,981 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 70 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 795 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 7,607 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_8075400.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_8075400.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_8075400.pdf |
| RSK-nummer | 8075400 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8075400 |
| GTIN | 7391543500434 |
| Produkt | Vattenlås |
| Produktnamn | Pungvattenlås |
| Dimension | 40mm x G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för tvättställ |
| Utförande | med klämringskoppling |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/8075400 |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 8075400 |
|---|
| GTIN | 7391543500434 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.purus.se/productvariation/8075400 |
|---|
| Form | Pungvattenlås |
|---|---|
| Material | PP (polypropen) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Ytbehandling | Obehandlad |
| Färg | Vit |
| Typ av luktstopp | Vatten/Vätska |
| Anslutningsdimension mot bottenventil | 2" (50) |
| Anslutning mot bottenventil | Löpmutter |
| Avloppsanslutning | Slätände |
| Riktning utlopp | Sida |
| Med väggrör | Nej |
| Med golvrör | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med täcklock/kåpa | Nej |
| Med bottenventil | Nej |
| Med spillmuff/-tratt | Nej |
| Med avloppsavluftning | Nej |
| Med extra slanganslutning | Nej |
| Vattenlåsdel mot bakvägg | Nej |
| Med återströmningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 07391543500434 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 140 | ||
| Bredd (mm) | 86 | ||
| Höjd (mm) | 65 | ||
| Vikt (kg) | 0,095 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 170 | ||
| Vikt (kg) | 0,981 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 70 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 795 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 300 | ||
| Vikt (kg) | 7,607 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_140_8075400.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_140_8075400.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_140_8075400.pdf |