RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-03
RSK-nr enhet: ST
Toalettsits Pressalit Dania m/lock Vit Institutionsbeslag, uni, bottenmonterat, rostfritt
Toalettsits Pressalit Dania m/lock Vit Institutionsbeslag, uni, bottenmonterat, rostfritt
| RSK-nummer | 7824138 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | R37000-D92999 |
| GTIN | 5708590315966 |
| Produkt | WC-sits |
| Produktnamn | Pressalit Dania |
| Dimension | c/c127-187mm bulthål |
| Storlek | 405-440x370mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | hård sits |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | hårdplast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/p/toalettsits-dania-med-lock/340080R37_R28/R37000-D92999 |
| RSK flik | 20 WC-stolar/Bidéer/Urinaler |
| Tillverkarens artikelnummer | R37000-D92999 |
|---|
| GTIN | 5708590315966 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/p/toalettsits-dania-med-lock/340080R37_R28/R37000-D92999 |
|---|
| Lämplig för universell WC-skål | Nej |
|---|---|
| Färg | Vit |
| Material | Övrigt |
| Materialkvalitet | Duroplast |
| Utförande armstöd | Ingen |
| Med lock | Ja |
| Genomgående gångjärnstapp | Ja |
| Buffert med sidoklackar | Ja |
| Sits med hygienurtag | Nej |
| Upphöjd | Nej |
| Lutande | Nej |
| Med stänkskydd | Nej |
| Vandalsäkert fäste | Nej |
| Anti-bakteriell | Nej |
| Mjuk sits | Nej |
| Vidgad sätesyta | Nej |
| Anatomisk formad sits | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5708590315966 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 457 | ||
| Bredd (mm) | 389 | ||
| Höjd (mm) | 68 | ||
| Vikt (kg) | 4,257 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001623.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 7824138 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | R37000-D92999 |
| GTIN | 5708590315966 |
| Produkt | WC-sits |
| Produktnamn | Pressalit Dania |
| Dimension | c/c127-187mm bulthål |
| Storlek | 405-440x370mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | hård sits |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | hårdplast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/p/toalettsits-dania-med-lock/340080R37_R28/R37000-D92999 |
| RSK flik | 20 WC-stolar/Bidéer/Urinaler |
| Tillverkarens artikelnummer | R37000-D92999 |
|---|
| GTIN | 5708590315966 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/p/toalettsits-dania-med-lock/340080R37_R28/R37000-D92999 |
|---|
| Lämplig för universell WC-skål | Nej |
|---|---|
| Färg | Vit |
| Material | Övrigt |
| Materialkvalitet | Duroplast |
| Utförande armstöd | Ingen |
| Med lock | Ja |
| Genomgående gångjärnstapp | Ja |
| Buffert med sidoklackar | Ja |
| Sits med hygienurtag | Nej |
| Upphöjd | Nej |
| Lutande | Nej |
| Med stänkskydd | Nej |
| Vandalsäkert fäste | Nej |
| Anti-bakteriell | Nej |
| Mjuk sits | Nej |
| Vidgad sätesyta | Nej |
| Anatomisk formad sits | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5708590315966 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 457 | ||
| Bredd (mm) | 389 | ||
| Höjd (mm) | 68 | ||
| Vikt (kg) | 4,257 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001623.pdf |
|---|---|