RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-03
RSK-nr enhet: ST
Toalettsits Pressalit Style D2 med soft close m/lock Matt svart. Universal beslag till lift-off, toppmonterat, rostfritt. Inkl. designemblem, borstad mässing och borstad stål
Toalettsits Pressalit Style D2 med soft close m/lock Matt svart. Universal beslag till lift-off, toppmonterat, rostfritt. Inkl. designemblem, borstad mässing och borstad stål
| RSK-nummer | 7824136 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1206231-DN2999 |
| GTIN | 5708590397504 |
| Produkt | WC-sits |
| Produktnamn | Pressalit Style D2 |
| Dimension | c/c144-224mm bulthål |
| Storlek | 410-450x366mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | mjukstängande/snabbfäste |
| Utförande | hård sits |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | matt |
| Material | hårdplast |
| Standard | - |
| Övrig info | soft close/Lift-off |
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/p/pressalit-style-d2-1206/3916511206/1206231-DN2999 |
| RSK flik | 20 WC-stolar/Bidéer/Urinaler |
| Tillverkarens artikelnummer | 1206231-DN2999 |
|---|
| GTIN | 5708590397504 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/p/pressalit-style-d2-1206/3916511206/1206231-DN2999 |
|---|
| Med lock | Ja |
|---|---|
| Form | D-formad |
| Lämplig för dusch-WC | Nej |
| Material sits/lock | Duroplast |
| Material gångjärnsfot/fäste | Rostfritt stål |
| Färg | Svart |
| Med motiv | Nej |
| Sits med hygienurtag | Nej |
| Anti-bakteriell | Nej |
| Stöldskyddsfäste | Nej |
| Centrumsavstånd bultar | 144 - 224 mm |
| Mjukstängande gångjärn | Ja |
| Löstagbar för rengöring | Ja |
| För montering från ovan | Ja |
| Buffert med sidoklackar | Nej |
| Upphöjd | Nej |
| Bredd | 366 mm |
| Djup | 443 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5708590397504 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 457 | ||
| Bredd (mm) | 389 | ||
| Höjd (mm) | 68 | ||
| Vikt (kg) | 3,089 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001623.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 7824136 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1206231-DN2999 |
| GTIN | 5708590397504 |
| Produkt | WC-sits |
| Produktnamn | Pressalit Style D2 |
| Dimension | c/c144-224mm bulthål |
| Storlek | 410-450x366mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | mjukstängande/snabbfäste |
| Utförande | hård sits |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | matt |
| Material | hårdplast |
| Standard | - |
| Övrig info | soft close/Lift-off |
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/p/pressalit-style-d2-1206/3916511206/1206231-DN2999 |
| RSK flik | 20 WC-stolar/Bidéer/Urinaler |
| Tillverkarens artikelnummer | 1206231-DN2999 |
|---|
| GTIN | 5708590397504 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://pressalit.com/sv-se/p/pressalit-style-d2-1206/3916511206/1206231-DN2999 |
|---|
| Med lock | Ja |
|---|---|
| Form | D-formad |
| Lämplig för dusch-WC | Nej |
| Material sits/lock | Duroplast |
| Material gångjärnsfot/fäste | Rostfritt stål |
| Färg | Svart |
| Med motiv | Nej |
| Sits med hygienurtag | Nej |
| Anti-bakteriell | Nej |
| Stöldskyddsfäste | Nej |
| Centrumsavstånd bultar | 144 - 224 mm |
| Mjukstängande gångjärn | Ja |
| Löstagbar för rengöring | Ja |
| För montering från ovan | Ja |
| Buffert med sidoklackar | Nej |
| Upphöjd | Nej |
| Bredd | 366 mm |
| Djup | 443 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 5708590397504 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 457 | ||
| Bredd (mm) | 389 | ||
| Höjd (mm) | 68 | ||
| Vikt (kg) | 3,089 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0001623.pdf |
|---|---|