RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-08-23
RSK-nr enhet: ST
Vridspjällsventil i LUG utförande, Nitril foder, spjäll i syrafast stål EN 1.4408
Vridspjällsventil i LUG utförande, Nitril foder, spjäll i syrafast stål EN 1.4408
| RSK-nummer | 4017404 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7340080786597 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | AVI 1484 |
| Dimension | DN300 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inspänning |
| Utförande | LUG med fri axel |
|---|---|
| Färg | blå/svart |
| Ytbehandling | epoximålad, klass C4 |
| Material | segjärn |
| Standard | EN-JS-1025 |
| Övrig info | nitril-foder |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7340080786597 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Ja |
| Material spjällblad | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spjällblad | Rostfritt stål 304 (V2A) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 300 |
| Standard | DIN |
| Anslutningar | Flänsad med gängade hål (Lug) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Manövrering | Övrigt |
| Tätning | NBR (nitrilgummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Syrafast stål 316 (V4A) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Husisolering | Ingen |
| Konstruktionslängd | 81 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -15 - 80 °C |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Ja |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 741 | ||
| Bredd (mm) | 446 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 44,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_49_4017385.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_49_4017385.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_49_4017385.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_49_4017385.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_49_4017404.pdf |
| RSK-nummer | 4017404 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7340080786597 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | AVI 1484 |
| Dimension | DN300 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inspänning |
| Utförande | LUG med fri axel |
|---|---|
| Färg | blå/svart |
| Ytbehandling | epoximålad, klass C4 |
| Material | segjärn |
| Standard | EN-JS-1025 |
| Övrig info | nitril-foder |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7340080786597 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Ja |
| Material spjällblad | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spjällblad | Rostfritt stål 304 (V2A) |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 300 |
| Standard | DIN |
| Anslutningar | Flänsad med gängade hål (Lug) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Manövrering | Övrigt |
| Tätning | NBR (nitrilgummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Syrafast stål 316 (V4A) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Husisolering | Ingen |
| Konstruktionslängd | 81 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -15 - 80 °C |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Ja |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 741 | ||
| Bredd (mm) | 446 | ||
| Höjd (mm) | 125 | ||
| Vikt (kg) | 44,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_49_4017385.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_49_4017385.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_49_4017385.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_49_4017385.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_49_4017404.pdf |