Avaktiverad 2026-02-19
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2008-09-05
RSK-nr enhet: ST
Vridspjällventil lug-modell.Hus av segjärn,spjäll av rfr stål, foder av NBR. Med handspak.Hög hals för isolering Toppfläns ISO 5211.Tempomr.-7+93°C
Vridspjällventil lug-modell.Hus av segjärn,spjäll av rfr stål, foder av NBR. Med handspak.Hög hals för isolering Toppfläns ISO 5211.Tempomr.-7+93°C
| RSK-nummer | 4659442 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | AVi1472N |
| Dimension | DN50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | epoxilackad |
| Material | segjärn/A316/NBR |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Ja |
| Material spjällblad | Rostfritt stål |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 50 |
| Anslutningar | Inspänning (Wafer) |
| Tryckklass | PN 16 |
| Manövrering | Handtag/Spak |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Konstruktionslängd | 43 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -15 - 110 °C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 43 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 271 | ||
| Vikt (kg) | 4,75 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 4659442 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | AVi1472N |
| Dimension | DN50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | epoxilackad |
| Material | segjärn/A316/NBR |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Ja |
| Material spjällblad | Rostfritt stål |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 50 |
| Anslutningar | Inspänning (Wafer) |
| Tryckklass | PN 16 |
| Manövrering | Handtag/Spak |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Konstruktionslängd | 43 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -15 - 110 °C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 43 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 271 | ||
| Vikt (kg) | 4,75 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |