RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-05-08
RSK-nr enhet: ST
VF208W är en spjällventil avsedd för avstängning och reglering av vattenflödet i HVAC-system. Ventilen kan opereras antingen med ett elektriskt ställdon eller manuellt med hjälp av ett handtag. Huset i nodulärt gjutjärn med ett heltäckande EPDM-foder garanterar lång livslängd och hög korrosionsbeständighet. Ventilstorlek DN200, ISO-fläns, okänt flöde, kvs 3450 m³/h. Det tjocka EPDM-fodret/sätet säkerställer tät stängning och inga läckage, vilket ger bättre energibesparing. Underhållsfritt, dubbel tätning av spindeln, centralt placerat skivlager. Konstruerad och flänsad enligt tryckklass PN16. ΔPm på maximalt 300 Kpa. Zinkbelagd skiva. EPDM-tätningar klarar ett driftstemperaturområde på -10 °C till +100 °C, och den mjuka sätestätningen garanterar en tät avstängning utan läckage. Hög flödeskapacitet, okänd flödeskurva. Daggpunktsbarriär monterad på ställdonets monteringsfläns. Inga kopplingssatser behövs. Passar till MF40-ställdon.
VF208W är en spjällventil avsedd för avstängning och reglering av vattenflödet i HVAC-system. Ventilen kan opereras antingen med ett elektriskt ställdon eller manuellt med hjälp av ett handtag. Huset i nodulärt gjutjärn med ett heltäckande EPDM-foder garanterar lång livslängd och hög korrosionsbeständighet. Ventilstorlek DN200, ISO-fläns, okänt flöde, kvs 3450 m³/h. Det tjocka EPDM-fodret/sätet säkerställer tät stängning och inga läckage, vilket ger bättre energibesparing. Underhållsfritt, dubbel tätning av spindeln, centralt placerat skivlager. Konstruerad och flänsad enligt tryckklass PN16. ΔPm på maximalt 300 Kpa. Zinkbelagd skiva. EPDM-tätningar klarar ett driftstemperaturområde på -10 °C till +100 °C, och den mjuka sätestätningen garanterar en tät avstängning utan läckage. Hög flödeskapacitet, okänd flödeskurva. Daggpunktsbarriär monterad på ställdonets monteringsfläns. Inga kopplingssatser behövs. Passar till MF40-ställdon.
| RSK-nummer | 4565619 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VF208W-200NZ |
| GTIN | 3606489660802 |
| Produkt | Vridspjällventil |
| Produktnamn | BUTTERFLY VALVE NODULAR DN200 |
| Dimension | DN200 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | segjärn EN-JS 1030 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.se.com/se/sv/product/VF208W-200NZ |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | VF208W-200NZ |
|---|
| GTIN | 3606489660802 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.se.com/se/sv/product/VF208W-200NZ |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Nej |
| Material spjällblad | Övrigt |
| Materialkvalitet spjällblad | Övrigt |
| Dimension (Nominell diameter) | 8" (200) |
| Standard | EN |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 200 mm |
| Anslutningar | Övrigt |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Manövrering | Övrigt |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Övrigt |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Husisolering | Inte utbytbar |
| Konstruktionslängd | 383 mm |
| Manövreringshöjd | 246 mm |
| Längd manövreringselement | 60 mm |
| Diameter, handratt | 194 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 100 °C |
| Kvs-värde | 3450 |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3606489660802 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 191 | ||
| Bredd (mm) | 267 | ||
| Höjd (mm) | 89 | ||
| Vikt (kg) | 12,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_296_4565619.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 4565619 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VF208W-200NZ |
| GTIN | 3606489660802 |
| Produkt | Vridspjällventil |
| Produktnamn | BUTTERFLY VALVE NODULAR DN200 |
| Dimension | DN200 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | segjärn EN-JS 1030 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.se.com/se/sv/product/VF208W-200NZ |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | VF208W-200NZ |
|---|
| GTIN | 3606489660802 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.se.com/se/sv/product/VF208W-200NZ |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Nej |
| Material spjällblad | Övrigt |
| Materialkvalitet spjällblad | Övrigt |
| Dimension (Nominell diameter) | 8" (200) |
| Standard | EN |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 200 mm |
| Anslutningar | Övrigt |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Manövrering | Övrigt |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Övrigt |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Husisolering | Inte utbytbar |
| Konstruktionslängd | 383 mm |
| Manövreringshöjd | 246 mm |
| Längd manövreringselement | 60 mm |
| Diameter, handratt | 194 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 100 °C |
| Kvs-värde | 3450 |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3606489660802 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 191 | ||
| Bredd (mm) | 267 | ||
| Höjd (mm) | 89 | ||
| Vikt (kg) | 12,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_296_4565619.pdf |
|---|---|