RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-05-08
RSK-nr enhet: ST
VF208W är en ny generation av spjällventiler för avstängning och reglering av vatten i HVAC-system. Ventilen kan opereras antingen med ett elektriskt ställdon eller manuellt med hjälp av ett handtag. Nodulär järnkonstruktion ger lång livslängd och hög korrosionsbeständighet. De mjuka EPDM-sätten ger tät stängning och noll läckage, vilket ger bättre energibesparing, underhållsfritt drift och dubbel tätning av spindeln samt ett centrerat skivlager. Ventilstorlek DN50, fläns, okänt flöde, kvs 115 m³/h. Konstruerad och flänsad enligt tryckklass PN16. ΔPm på maximalt 600 Kpa. EPDM-tätningar klarar ett driftstemperaturområde på -10 °C till +100 °C, och den mjuka sätestätningen garanterar en tät avstängning utan läckage. De okarakteriserade flödesegenskaperna ger en effektiv flödesreglering och en inbyggd daggpunktsbarriär. Inga kopplingssatser behövs.
VF208W är en ny generation av spjällventiler för avstängning och reglering av vatten i HVAC-system. Ventilen kan opereras antingen med ett elektriskt ställdon eller manuellt med hjälp av ett handtag. Nodulär järnkonstruktion ger lång livslängd och hög korrosionsbeständighet. De mjuka EPDM-sätten ger tät stängning och noll läckage, vilket ger bättre energibesparing, underhållsfritt drift och dubbel tätning av spindeln samt ett centrerat skivlager. Ventilstorlek DN50, fläns, okänt flöde, kvs 115 m³/h. Konstruerad och flänsad enligt tryckklass PN16. ΔPm på maximalt 600 Kpa. EPDM-tätningar klarar ett driftstemperaturområde på -10 °C till +100 °C, och den mjuka sätestätningen garanterar en tät avstängning utan läckage. De okarakteriserade flödesegenskaperna ger en effektiv flödesreglering och en inbyggd daggpunktsbarriär. Inga kopplingssatser behövs.
| RSK-nummer | 4565623 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VF208W-50NS |
| GTIN | 3606489660840 |
| Produkt | Vridspjällventil |
| Produktnamn | BUTTERFLY VALVE SS DISC DN50 |
| Dimension | DN50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | segjärn EN-JS 1030 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | VF208W-50NS |
|---|
| GTIN | 3606489660840 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Nej |
| Material spjällblad | Övrigt |
| Materialkvalitet spjällblad | Övrigt |
| Dimension (Nominell diameter) | 2" (50) |
| Standard | EN |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 50 mm |
| Anslutningar | Övrigt |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Manövrering | Övrigt |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Övrigt |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Husisolering | Inte utbytbar |
| Konstruktionslängd | 209 mm |
| Manövreringshöjd | 140 mm |
| Längd manövreringselement | 43 mm |
| Diameter, handratt | 29 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 100 °C |
| Kvs-värde | 115 |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3606489660840 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 68 | ||
| Bredd (mm) | 222 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 2,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 4565623 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | VF208W-50NS |
| GTIN | 3606489660840 |
| Produkt | Vridspjällventil |
| Produktnamn | BUTTERFLY VALVE SS DISC DN50 |
| Dimension | DN50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | segjärn EN-JS 1030 |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | VF208W-50NS |
|---|
| GTIN | 3606489660840 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Övrigt |
|---|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Nej |
| Material spjällblad | Övrigt |
| Materialkvalitet spjällblad | Övrigt |
| Dimension (Nominell diameter) | 2" (50) |
| Standard | EN |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 50 mm |
| Anslutningar | Övrigt |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Manövrering | Övrigt |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Övrigt |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Husisolering | Inte utbytbar |
| Konstruktionslängd | 209 mm |
| Manövreringshöjd | 140 mm |
| Längd manövreringselement | 43 mm |
| Diameter, handratt | 29 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 100 °C |
| Kvs-värde | 115 |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3606489660840 | ||
| Förpackningstyp | Ospecificerad förpackning | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 68 | ||
| Bredd (mm) | 222 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 2,1 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |