RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-03-21
RSK-nr enhet: ST
Vridspjällsventil för avstängning/reglering i rörsystem DN500. Tryckklass PN16. Utförande flänsad. Material segjärn, säte i stål. Ytbehandling epoxilackerad T=250µm. Mått BL=350mm. Färg blå.
Vridspjällsventil för avstängning/reglering i rörsystem DN500. Tryckklass PN16. Utförande flänsad. Material segjärn, säte i stål. Ytbehandling epoxilackerad T=250µm. Mått BL=350mm. Färg blå.
| RSK-nummer | 4417456 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 10777080 |
| GTIN | - |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | Fucoli-Somepal 04.102 |
| Dimension | DN500 |
| Storlek | BL=350mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | flänsad |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | epoxilackerad T=250µm |
| Material | segjärn, säte i stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 10777080 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-500-7 (GGG 50) |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Ja |
| Material spjällblad | Gjutjärn |
| Materialkvalitet spjällblad | Övrigt |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 500 |
| Standard | EN |
| Anslutningar | Dubbelfläns |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 10/16 |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Rostfritt stål 304 (V2A) |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Dubbelexcentrisk |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 70 °C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 350 | ||
| Bredd (mm) | 730 | ||
| Höjd (mm) | 555 | ||
| Vikt (kg) | 233 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 4417456 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 10777080 |
| GTIN | - |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | Fucoli-Somepal 04.102 |
| Dimension | DN500 |
| Storlek | BL=350mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | flänsad |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | epoxilackerad T=250µm |
| Material | segjärn, säte i stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 10777080 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-500-7 (GGG 50) |
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Ja |
| Material spjällblad | Gjutjärn |
| Materialkvalitet spjällblad | Övrigt |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 500 |
| Standard | EN |
| Anslutningar | Dubbelfläns |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 10/16 |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Rostfritt stål 304 (V2A) |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Dubbelexcentrisk |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 70 °C |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 350 | ||
| Bredd (mm) | 730 | ||
| Höjd (mm) | 555 | ||
| Vikt (kg) | 233 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |