Avaktiverad 2022-01-10
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2019-06-19
RSK-nr enhet: ST
ESBE Spjällventil serie VBF100 är en spjällventil av inspänningstyp för styrning och isolering av vatten i ventilations- och luftkonditioneringssystem. Ventilerna är redo för att utrustas med termometrar för temperaturmätning och kan motoriseras med ESBE-ställdon i serien 90, ARC300, ARC600 och ARD100/ARD200 i kombination med adaptrar.
ESBE Spjällventil serie VBF100 är en spjällventil av inspänningstyp för styrning och isolering av vatten i ventilations- och luftkonditioneringssystem. Ventilerna är redo för att utrustas med termometrar för temperaturmätning och kan motoriseras med ESBE-ställdon i serien 90, ARC300, ARC600 och ARD100/ARD200 i kombination med adaptrar.
| RSK-nummer | 4017438 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 13900100 |
| GTIN | 7330193053570 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | VBF125 20-32 |
| Dimension | DN20 |
| Storlek | Kvs32 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inspänning |
| Utförande | wafer, handtag |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn, rostfritt spjäll |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/vridande-ventiler/vbf100 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 13900100 |
|---|
| GTIN | 7330193053570 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/vridande-ventiler/vbf100 |
|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
|---|---|
| Ytskydd | Belagd |
| Genomlopp | 31,5 mm |
| Material spjällblad | Rostfritt stål |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 6/10/16 |
| Manövrering | Handtag/Spak |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Syrafast stål 316 (1.4401) |
| Material spindeltätning, primär | NBR (nitrilgummi) |
| Husisolering | Ingen |
| Konstruktionslängd | 33 mm |
| Manövreringshöjd | 174 mm |
| Ventilvinkel | 90 ° |
| Max. differenstryck vid 20°C | 5 bar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 132 | ||
| Bredd (mm) | 333 | ||
| Höjd (mm) | 187 | ||
| Vikt (kg) | 1,21 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4017438.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_4017438.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_4017438.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_4017438.pdf |
| RSK-nummer | 4017438 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 13900100 |
| GTIN | 7330193053570 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | VBF125 20-32 |
| Dimension | DN20 |
| Storlek | Kvs32 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för inspänning |
| Utförande | wafer, handtag |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | gjutjärn, rostfritt spjäll |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/vridande-ventiler/vbf100 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 13900100 |
|---|
| GTIN | 7330193053570 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/vridande-ventiler/vbf100 |
|---|
| Materialkvalitet | Övrigt |
|---|---|
| Ytskydd | Belagd |
| Genomlopp | 31,5 mm |
| Material spjällblad | Rostfritt stål |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 20 |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 6/10/16 |
| Manövrering | Handtag/Spak |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spindel | Syrafast stål 316 (1.4401) |
| Material spindeltätning, primär | NBR (nitrilgummi) |
| Husisolering | Ingen |
| Konstruktionslängd | 33 mm |
| Manövreringshöjd | 174 mm |
| Ventilvinkel | 90 ° |
| Max. differenstryck vid 20°C | 5 bar |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 132 | ||
| Bredd (mm) | 333 | ||
| Höjd (mm) | 187 | ||
| Vikt (kg) | 1,21 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4017438.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_4017438.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_4017438.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_218_4017438.pdf |