RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-04-05
RSK-nr enhet: ST
Vridspjällsventil för montering mellan PN 6, PN 10, PN 16 motflänsar enl. ISO 7005. För användning som motoriserad eller manuellt kontrollerad styrventil eller som avstängningsventil i värme, ventilations och luftkonditioneringssystem. I öppna och slutna kretsar, tät stängning.
Vridspjällsventil för montering mellan PN 6, PN 10, PN 16 motflänsar enl. ISO 7005. För användning som motoriserad eller manuellt kontrollerad styrventil eller som avstängningsventil i värme, ventilations och luftkonditioneringssystem. I öppna och slutna kretsar, tät stängning.
| RSK-nummer | 4565192 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55235-V160 |
| GTIN | 4047625017293 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | VFW41.400 |
| Dimension | DN400 |
| Storlek | 749x525x102mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, kvs 14100, -15...120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | avstängningsventil, värme/kyla |
| Utförande | flänsad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | duktilt järn, rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55235-V160 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55235-V160 |
|---|
| GTIN | 4047625017293 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55235-V160 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 515 | ||
| Vikt (kg) | 65,94 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_4565181.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_19_4565181.pdf |
| RSK-nummer | 4565192 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | S55235-V160 |
| GTIN | 4047625017293 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | VFW41.400 |
| Dimension | DN400 |
| Storlek | 749x525x102mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, kvs 14100, -15...120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | avstängningsventil, värme/kyla |
| Utförande | flänsad |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | lackerad |
| Material | duktilt järn, rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55235-V160 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | S55235-V160 |
|---|
| GTIN | 4047625017293 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://hit.sbt.siemens.com/RWD/app.aspx?RC=SE&lang=sv&MODULE=Catalog&ACTION=ShowProduct&KEY=S55235-V160 |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 515 | ||
| Vikt (kg) | 65,94 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_19_4565181.pdf |
|---|---|
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_19_4565181.pdf |