RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-09-10
RSK-nr enhet: ST
Apollo Vridspjällsventil med handspak, rostfri skiva och EPDM-tätning. Full LUG DN125. M16 gänga. Användningsområden:
Apollo Vridspjällsventil med handspak, rostfri skiva och EPDM-tätning. Full LUG DN125. M16 gänga. Användningsområden:
| RSK-nummer | 4017452 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 15303 |
| GTIN | 08711985552669 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | Vridspjällsventil V905 |
| Dimension | DN125 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -10°C till 120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten/värme |
| Utförande | för inspänning mellan flänsar |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | Målad |
| Material | segjärn, rostfritt stål, EPDM |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4017452 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 15303 |
|---|
| GTIN | 08711985552669 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4017452 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Ytskydd | Grundfärg (Primer) |
| Genomlopp | 125 mm |
| Spjällblad | Nej |
| Material spjällblad | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spjällblad | Övrigt |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 125 |
| Standard | EN |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Manövrering | Handtag/Spak |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Materialkvalitet spindel | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Husisolering | Inte utbytbar |
| Konstruktionslängd | 56 mm |
| Längd anslutning 1 | 28 mm |
| Längd anslutning 2 | 28 mm |
| Manövreringshöjd | 55 mm |
| Längd manövreringselement | 266 mm |
| Ventilvinkel | 0 ° |
| Spindelvinkel | 90 ° |
| Max. differenstryck vid 20°C | 16 bar |
| Max. differenstryck vid slutventil | 16 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Kvs-värde | 1195,74 |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 345 | ||
| Vikt (kg) | 10,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1083_4017449.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1083_4017449.pdf |
| RSK-nummer | 4017452 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 15303 |
| GTIN | 08711985552669 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | Vridspjällsventil V905 |
| Dimension | DN125 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, temp -10°C till 120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tappvatten/värme |
| Utförande | för inspänning mellan flänsar |
|---|---|
| Färg | blå |
| Ytbehandling | Målad |
| Material | segjärn, rostfritt stål, EPDM |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4017452 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 15303 |
|---|
| GTIN | 08711985552669 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4017452 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Materialkvalitet | Segjärn EN-GJS-400-15 (GGG 40) |
| Ytskydd | Grundfärg (Primer) |
| Genomlopp | 125 mm |
| Spjällblad | Nej |
| Material spjällblad | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet spjällblad | Övrigt |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 125 |
| Standard | EN |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Manövrering | Handtag/Spak |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Materialkvalitet spindel | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Ventiltyp | Centrisk |
| Husisolering | Inte utbytbar |
| Konstruktionslängd | 56 mm |
| Längd anslutning 1 | 28 mm |
| Längd anslutning 2 | 28 mm |
| Manövreringshöjd | 55 mm |
| Längd manövreringselement | 266 mm |
| Ventilvinkel | 0 ° |
| Spindelvinkel | 90 ° |
| Max. differenstryck vid 20°C | 16 bar |
| Max. differenstryck vid slutventil | 16 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Kvs-värde | 1195,74 |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 240 | ||
| Höjd (mm) | 345 | ||
| Vikt (kg) | 10,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1083_4017449.pdf |
|---|---|
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_1083_4017449.pdf |