Inlagd: 2019-03-22
RSK-nr enhet: ST
VSH Shurjoint Vridspjällsventil 76.1 (DN65) svart. Följande användningsområden:
VSH Shurjoint Vridspjällsventil 76.1 (DN65) svart. Följande användningsområden:
| RSK-nummer | 4564900 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1V30N0029006 |
| GTIN | 8711985437973 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | VSH Shurjoint SJ-300N-L |
| Dimension | 76.1 (DN65) |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för rillat/skuret spår |
| Utförande | 2 x rilla |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | lackad |
| Material | segjärn |
| Standard | rillsystem |
| Övrig info | för tryck/temp se teknisk dok |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4564900 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 1V30N0029006 |
|---|
| GTIN | 8711985437973 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4564900 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Ja |
| Material spjällblad | Gjutjärn |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 65 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 76,1 mm |
| Anslutningar | Spår/Rilla |
| Manövrering | Handtag/Spak |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Längd anslutning 1 | 49 mm |
| Längd anslutning 2 | 49 mm |
| Manövreringshöjd | 35 mm |
| Längd manövreringselement | 192 mm |
| Ventilvinkel | 0 ° |
| Spindelvinkel | 90 ° |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -34 - 110 °C |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 241 | ||
| Bredd (mm) | 79 | ||
| Höjd (mm) | 179 | ||
| Vikt (kg) | 3,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1644011.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_2173420.pdf |
| RSK-nummer | 4564900 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1V30N0029006 |
| GTIN | 8711985437973 |
| Produkt | Vridspjällsventil |
| Produktnamn | VSH Shurjoint SJ-300N-L |
| Dimension | 76.1 (DN65) |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för rillat/skuret spår |
| Utförande | 2 x rilla |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | lackad |
| Material | segjärn |
| Standard | rillsystem |
| Övrig info | för tryck/temp se teknisk dok |
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4564900 |
| RSK flik | 08 VA-armatur/Stängventiler |
| Tillverkarens artikelnummer | 1V30N0029006 |
|---|
| GTIN | 8711985437973 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://aalberts-ips.se/produkt/artikel/4564900 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Gjutjärn |
|---|---|
| Ytskydd | Belagd |
| Spjällblad | Ja |
| Material spjällblad | Gjutjärn |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 65 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 76,1 mm |
| Anslutningar | Spår/Rilla |
| Manövrering | Handtag/Spak |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Material spindel | Rostfritt stål |
| Material spindeltätning, primär | EPDM (etenpropengummi) |
| Längd anslutning 1 | 49 mm |
| Längd anslutning 2 | 49 mm |
| Manövreringshöjd | 35 mm |
| Längd manövreringselement | 192 mm |
| Ventilvinkel | 0 ° |
| Spindelvinkel | 90 ° |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -34 - 110 °C |
| UL-märkt | Nej |
| ULC-märkt | Nej |
| FM-märkt | Nej |
| LPCB-märkt | Nej |
| Brandsäker | Nej |
| VdS-märkt | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| QA-märkt gas | Nej |
| Gastec QA - AR 214 (H2) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 241 | ||
| Bredd (mm) | 79 | ||
| Höjd (mm) | 179 | ||
| Vikt (kg) | 3,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1083_1644011.pdf |
|---|---|
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_1083_2173420.pdf |