RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-04-17
RSK-nr enhet: ST
Återströmningsskydd 580 klass BA kontrollerbart för horisontellt eller vertikalt montage. Anslutning koppling med utvändig gänga G15.
Återströmningsskydd 580 klass BA kontrollerbart för horisontellt eller vertikalt montage. Anslutning koppling med utvändig gänga G15.
| RSK-nummer | 5045400 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0500580040 |
| GTIN | 7331807078712 |
| Produkt | Återströmningsskydd |
| Produktnamn | 580 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 207 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, 65ºC |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | vätskekategori 1-4 |
| Utförande | typ BA, utv gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | vertikalt/horisontellt montage |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0500580040 |
|---|
| GTIN | 7331807078712 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga |
| Dimension anslutning 1 | DN 15 |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga |
| Dimension anslutning 2 | DN 15 |
| Inbyggnadsposition/-placering | Horisontell |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | Övrigt |
| Överensstämmer med EU:s dricksvattendirektiv (DWD) | Ja |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Vätskekategori (EN 1717) | 4 |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | BA |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 65 °C |
| Utvändig rördiameter avtappning/dränering | 40 mm |
| Höjd | 206,5 mm |
| Lägesindikator | Nej |
| Typ av drivenhet | Övrigt |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 70 | ||
| Bredd (mm) | 207 | ||
| Höjd (mm) | 206 | ||
| Vikt (kg) | 1,7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5045400.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5045400.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5045400.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5045400.pdf |
| RSK-nummer | 5045400 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0500580040 |
| GTIN | 7331807078712 |
| Produkt | Återströmningsskydd |
| Produktnamn | 580 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 207 |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10, 65ºC |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | vätskekategori 1-4 |
| Utförande | typ BA, utv gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | vertikalt/horisontellt montage |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0500580040 |
|---|
| GTIN | 7331807078712 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga |
| Dimension anslutning 1 | DN 15 |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga |
| Dimension anslutning 2 | DN 15 |
| Inbyggnadsposition/-placering | Horisontell |
| Material tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | Övrigt |
| Överensstämmer med EU:s dricksvattendirektiv (DWD) | Ja |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Vätskekategori (EN 1717) | 4 |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | BA |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 65 °C |
| Utvändig rördiameter avtappning/dränering | 40 mm |
| Höjd | 206,5 mm |
| Lägesindikator | Nej |
| Typ av drivenhet | Övrigt |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 70 | ||
| Bredd (mm) | 207 | ||
| Höjd (mm) | 206 | ||
| Vikt (kg) | 1,7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5045400.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5045400.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5045400.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5045400.pdf |