Avaktiverad 2024-11-05
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2006-02-08
RSK-nr enhet: ST
Återströmningsskydd AVI1680 SS EN1717 typ BA. Gängad anslutning. För vätskekategori upp till 6. Komplett med avstäningsventiler och filter.
Återströmningsskydd AVI1680 SS EN1717 typ BA. Gängad anslutning. För vätskekategori upp till 6. Komplett med avstäningsventiler och filter.
| RSK-nummer | 5021086 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Återströmningsskydd |
| Produktnamn | AVI1680 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | kategori 4, typ BA |
| Utförande | komplett modul,utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | brons/AZH-mässing |
| Standard | SS EN1717 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension (Nominell diameter) | 2" (50) |
| Anslutningar | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Modell/Utförande | Rak |
| Ventiltyp | Delad klaff (svingtyp) |
| Med balansvikt | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | BA |
| Med stängningsfjäder | Ja |
| Höjd | 232 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 85 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Lämplig för värmevatten | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 207 | ||
| Höjd (mm) | 232 | ||
| Vikt (kg) | 17,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_49_5021082_gruppfil.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5021086 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | - |
| Produkt | Återströmningsskydd |
| Produktnamn | AVI1680 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | kategori 4, typ BA |
| Utförande | komplett modul,utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | brons/AZH-mässing |
| Standard | SS EN1717 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension (Nominell diameter) | 2" (50) |
| Anslutningar | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Modell/Utförande | Rak |
| Ventiltyp | Delad klaff (svingtyp) |
| Med balansvikt | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | BA |
| Med stängningsfjäder | Ja |
| Höjd | 232 mm |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 85 °C |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Lämplig för värmevatten | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 207 | ||
| Höjd (mm) | 232 | ||
| Vikt (kg) | 17,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_49_5021082_gruppfil.pdf |
|---|---|