RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2007-01-29
RSK-nr enhet: ST
Återströmningsskydd 574 typ BA för vätskekategori 1-4.
Återströmningsskydd 574 typ BA för vätskekategori 1-4.
| RSK-nummer | 5021108 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0557405000 |
| GTIN | 7331807045677 |
| Produkt | Återströmningsskydd |
| Produktnamn | BA 574 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | vätskekategori 1-4 |
| Utförande | typ BA, utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | avzinkningshärdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0557405000 |
|---|
| GTIN | 7331807045677 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga |
| Dimension anslutning 1 | DN 50 |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga |
| Dimension anslutning 2 | DN 50 |
| Inbyggnadsposition/-placering | Horisontell |
| Material tätning | NBR (nitrilgummi) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | Övrigt |
| Överensstämmer med EU:s dricksvattendirektiv (DWD) | Ja |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Vätskekategori (EN 1717) | 4 |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | BA |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 65 °C |
| Utvändig rördiameter avtappning/dränering | 50 mm |
| Höjd | 382 mm |
| Lägesindikator | Nej |
| Typ av drivenhet | Övrigt |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 161 | ||
| Höjd (mm) | 382 | ||
| Vikt (kg) | 12,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5021108.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5021108.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5021108.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5021108.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5021108.pdf |
| RSK-nummer | 5021108 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0557405000 |
| GTIN | 7331807045677 |
| Produkt | Återströmningsskydd |
| Produktnamn | BA 574 |
| Dimension | G50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | vätskekategori 1-4 |
| Utförande | typ BA, utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | avzinkningshärdig mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0557405000 |
|---|
| GTIN | 7331807045677 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga |
| Dimension anslutning 1 | DN 50 |
| Anslutning 2 | Utvändig gänga |
| Dimension anslutning 2 | DN 50 |
| Inbyggnadsposition/-placering | Horisontell |
| Material tätning | NBR (nitrilgummi) |
| Tryckklass | PN 10 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | Övrigt |
| Överensstämmer med EU:s dricksvattendirektiv (DWD) | Ja |
| Lämplig för dricksvatten | Ja |
| Vätskekategori (EN 1717) | 4 |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | BA |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 65 °C |
| Utvändig rördiameter avtappning/dränering | 50 mm |
| Höjd | 382 mm |
| Lägesindikator | Nej |
| Typ av drivenhet | Övrigt |
| Med avstängningsventil | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 161 | ||
| Höjd (mm) | 382 | ||
| Vikt (kg) | 12,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5021108.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5021108.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5021108.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5021108.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5021108.pdf |