RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2010-08-31
RSK-nr enhet: ST
För kall- och varmvatten upp till +90°C. Idealisk för industri-, dricks- och sjövatten. Godkänd för dricksvatten. OBS! Icke oljebeständig. Innergummi: EPDM/Butyl / Armering: Nyloncord / Yttergummi: EPDM. Flänsar: Gulkromaterade av kolstål.
För kall- och varmvatten upp till +90°C. Idealisk för industri-, dricks- och sjövatten. Godkänd för dricksvatten. OBS! Icke oljebeständig. Innergummi: EPDM/Butyl / Armering: Nyloncord / Yttergummi: EPDM. Flänsar: Gulkromaterade av kolstål.
| RSK-nummer | 5070945 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 381130 |
| GTIN | - |
| Produkt | Kompensator |
| Produktnamn | Elaflex |
| Dimension | DN300 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | röd |
| Ytbehandling | - |
| Material | gummibälg av EPDM |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://stp.densiq.com |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Invändigt bälgmaterial | EPDM (etenpropengummi) |
|---|---|
| Material inlägg | PA (polyamid) |
| Utvändigt bälgmaterial | EPDM (etenpropengummi) |
| Material anslutning | Gjutjärn |
| Materialkvalitet anslutning | Övrigt |
| Ytskydd anslutning | Varmförzinkad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 300 |
| Anslutning | Fläns |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 10 |
| Färgkod | Röd |
| Lateral rörelse | Ja |
| Vinkelrörelse | Ja |
| Axiell rörelse | Ja |
| Max. drifttemperatur | 90 °C |
| Neutral längd | 130 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 130 | ||
| Bredd (mm) | 445 | ||
| Höjd (mm) | 445 | ||
| Vikt (kg) | 26 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_243_5070945.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5070945 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 381130 |
| GTIN | - |
| Produkt | Kompensator |
| Produktnamn | Elaflex |
| Dimension | DN300 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | röd |
| Ytbehandling | - |
| Material | gummibälg av EPDM |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://stp.densiq.com |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Invändigt bälgmaterial | EPDM (etenpropengummi) |
|---|---|
| Material inlägg | PA (polyamid) |
| Utvändigt bälgmaterial | EPDM (etenpropengummi) |
| Material anslutning | Gjutjärn |
| Materialkvalitet anslutning | Övrigt |
| Ytskydd anslutning | Varmförzinkad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 300 |
| Anslutning | Fläns |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 10 |
| Färgkod | Röd |
| Lateral rörelse | Ja |
| Vinkelrörelse | Ja |
| Axiell rörelse | Ja |
| Max. drifttemperatur | 90 °C |
| Neutral längd | 130 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 130 | ||
| Bredd (mm) | 445 | ||
| Höjd (mm) | 445 | ||
| Vikt (kg) | 26 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_243_5070945.pdf |
|---|---|