Inlagd: 2023-11-23
RSK-nr enhet: ST
LK 322 FriKyla är en ventilkombination för att utnyttja kylan som finns i ett system med en geotermisk värmepump. Genom att leda köldbärarvätskan i kollektorslangen till en fläktkonvektor kan du kyla ditt hem med kylan som naturligt finns i marken. Dessutom återladdas borrhålet under sommaren vilket höjer prestandan på värmepumpen. LK 322 FriKyla innehåller även en backventil för att vätskan ska ledas i rätt riktning vid komplettering av shuntgrupp med egen cirkulationspump. LK 322 FriKyla finns i två utförande. Antingen med G25, eller G32-anslutning mot kollektorslingan. Båda utförande har G20-anslutning på kulventilerna.
LK 322 FriKyla är en ventilkombination för att utnyttja kylan som finns i ett system med en geotermisk värmepump. Genom att leda köldbärarvätskan i kollektorslangen till en fläktkonvektor kan du kyla ditt hem med kylan som naturligt finns i marken. Dessutom återladdas borrhålet under sommaren vilket höjer prestandan på värmepumpen. LK 322 FriKyla innehåller även en backventil för att vätskan ska ledas i rätt riktning vid komplettering av shuntgrupp med egen cirkulationspump. LK 322 FriKyla finns i två utförande. Antingen med G25, eller G32-anslutning mot kollektorslingan. Båda utförande har G20-anslutning på kulventilerna.
| RSK-nummer | 6240009 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7330147128637 |
| Produkt | Kombinationsventil |
| Produktnamn | LK 322 FriKyla |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | min. -20°C/max. 80°C (6bar) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | kopplingssats frikyla |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | EN12165 CW617N |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_777100993.aspx |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7330147128637 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_777100993.aspx |
|---|
| Typ av tillbehör/reservdel | Kylkrets |
|---|---|
| Tillbehör | Ja |
| Reservdel | Nej |
| Lämplig för | Inomhusplacering |
| Höjd | 80 mm |
| Bredd | 175 mm |
| Djup | 220 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7330147128637 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,74 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 7330147128620 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 21,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_123_6240009.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_6240009.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00392 v1.pdf |
| RSK-nummer | 6240009 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7330147128637 |
| Produkt | Kombinationsventil |
| Produktnamn | LK 322 FriKyla |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | min. -20°C/max. 80°C (6bar) |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | kopplingssats frikyla |
| Utförande | utvändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing/grå |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | EN12165 CW617N |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_777100993.aspx |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7330147128637 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_777100993.aspx |
|---|
| Typ av tillbehör/reservdel | Kylkrets |
|---|---|
| Tillbehör | Ja |
| Reservdel | Nej |
| Lämplig för | Inomhusplacering |
| Höjd | 80 mm |
| Bredd | 175 mm |
| Djup | 220 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7330147128637 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 220 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,74 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 7330147128620 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 540 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 21,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_123_6240009.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_6240009.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00392 v1.pdf |