Inlagd: 2017-10-12
RSK-nr enhet: ST
Altech Påfyllnadssats är en kompakt kombinationsventil för enkel påfyllning av köldbärarvätska i kollektorslangen till markvärmepumpar. Ventilen har ett filter som skyddar förångaren mot eventuella partiklar.
Altech Påfyllnadssats är en kompakt kombinationsventil för enkel påfyllning av köldbärarvätska i kollektorslangen till markvärmepumpar. Ventilen har ett filter som skyddar förångaren mot eventuella partiklar.
| RSK-nummer | 6494331 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7332508050830 |
| Produkt | Påfyllnadssats |
| Produktnamn | Altech Påfyllnadssats |
| Dimension | R50 |
| Storlek | L=284mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 10bar |
| Effekt/Eldata | Kvs 40 m³/h |
| Funktion | påfyllning/filtrering |
| Utförande | ventil utan isolering |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | CW617N |
| Övrig info | kvs 40 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7332508050830 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Dimension anslutning 1 | Övrigt |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | 1" (25) |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 60 °C |
| Manövrering | Klack |
| Tätningselement | Övrigt |
| Med nyckel | Nej |
| Med manometer | Nej |
| Med överfyllnadsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Krympfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 321 | ||
| Bredd (mm) | 263 | ||
| Höjd (mm) | 147 | ||
| Vikt (kg) | 4,57 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_212_6494331.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_6251242.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00181 v4.pdf |
| RSK-nummer | 6494331 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7332508050830 |
| Produkt | Påfyllnadssats |
| Produktnamn | Altech Påfyllnadssats |
| Dimension | R50 |
| Storlek | L=284mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 10bar |
| Effekt/Eldata | Kvs 40 m³/h |
| Funktion | påfyllning/filtrering |
| Utförande | ventil utan isolering |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | CW617N |
| Övrig info | kvs 40 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 15 Pannor/Brännare/Värmepumpar/Kyla/Fjärrvärme |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7332508050830 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Dimension anslutning 1 | Övrigt |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | 1" (25) |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 60 °C |
| Manövrering | Klack |
| Tätningselement | Övrigt |
| Med nyckel | Nej |
| Med manometer | Nej |
| Med överfyllnadsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Krympfilm | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 321 | ||
| Bredd (mm) | 263 | ||
| Höjd (mm) | 147 | ||
| Vikt (kg) | 4,57 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_212_6494331.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_6251242.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00181 v4.pdf |