Inlagd: 2020-09-09
RSK-nr enhet: ST
För påfyllning av värmesystem. Med kontrollerbar backventilfunktion och klämringskopplingar. Max driftstemperatur 100°C.
För påfyllning av värmesystem. Med kontrollerbar backventilfunktion och klämringskopplingar. Max driftstemperatur 100°C.
| RSK-nummer | 4452254 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 36301100 |
| GTIN | 7330193056083 |
| Produkt | Påfyllningsventil |
| Produktnamn | VFA203 |
| Dimension | 15mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | kvs 2,3; max 100°C |
| Utförande | klämring 15mm |
|---|---|
| Färg | mässing/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | PED2014/68/EU artikel 4.3 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/komplementprodukter/vfa200 |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 36301100 |
|---|
| GTIN | 7330193056083 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/komplementprodukter/vfa200 |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Dimension anslutning 1 | DN 15 |
| Anslutning 1 | Klämring |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 100 °C |
| Manövrering | Handratt |
| Tätningselement | Övrigt |
| Med nyckel | Nej |
| Med manometer | Nej |
| Med överfyllnadsskydd | Nej |
| Längd | 82 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 100 | ||
| Bredd (mm) | 70 | ||
| Höjd (mm) | 50 | ||
| Vikt (kg) | 0,195 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4452254.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_4452254.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_4452254.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_4452254.pdf |
| RSK-nummer | 4452254 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 36301100 |
| GTIN | 7330193056083 |
| Produkt | Påfyllningsventil |
| Produktnamn | VFA203 |
| Dimension | 15mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | kvs 2,3; max 100°C |
| Utförande | klämring 15mm |
|---|---|
| Färg | mässing/flerfärgad |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/flermaterial |
| Standard | PED2014/68/EU artikel 4.3 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/komplementprodukter/vfa200 |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 36301100 |
|---|
| GTIN | 7330193056083 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/komplementprodukter/vfa200 |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Dimension anslutning 1 | DN 15 |
| Anslutning 1 | Klämring |
| Dimension anslutning 2 | Övrigt |
| Anslutning 2 | Övrigt |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 16 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 100 °C |
| Manövrering | Handratt |
| Tätningselement | Övrigt |
| Med nyckel | Nej |
| Med manometer | Nej |
| Med överfyllnadsskydd | Nej |
| Längd | 82 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 100 | ||
| Bredd (mm) | 70 | ||
| Höjd (mm) | 50 | ||
| Vikt (kg) | 0,195 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4452254.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_4452254.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_4452254.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_4452254.pdf |