Inlagd: 1991-07-03
RSK-nr enhet: ST
LK 548 AquaKit är en ventilkombination för varmvattenberedning bestående av ett ventilrör och en termisk blandningsventil. Ventilröret har avstängning mot inkommande kallvatten och integrerad backventil som förhindrar återströmning av varmvatten till inkommande kallvattenrör. Blandningsventilen reglerar tillförseln av kallvatten så att önskad temperatur uppnås. Ventilröret har två anslutningar med invändig gänga G ½” för montage av säkerhets-, vakuum- eller påfyllningsventil. Pilar på ventilhuset anger flödesriktning. KV = inkommande kallvatten VV = inkommande hetvatten BV = utgående varmvatten Arbetstemperatur: Min. +5°C/Max. +90°C Blandingstemperatur: Min. +38°C/Max. +65°C Max. arbetstryck: 1,0 MPa (10 bar)
LK 548 AquaKit är en ventilkombination för varmvattenberedning bestående av ett ventilrör och en termisk blandningsventil. Ventilröret har avstängning mot inkommande kallvatten och integrerad backventil som förhindrar återströmning av varmvatten till inkommande kallvattenrör. Blandningsventilen reglerar tillförseln av kallvatten så att önskad temperatur uppnås. Ventilröret har två anslutningar med invändig gänga G ½” för montage av säkerhets-, vakuum- eller påfyllningsventil. Pilar på ventilhuset anger flödesriktning. KV = inkommande kallvatten VV = inkommande hetvatten BV = utgående varmvatten Arbetstemperatur: Min. +5°C/Max. +90°C Blandingstemperatur: Min. +38°C/Max. +65°C Max. arbetstryck: 1,0 MPa (10 bar)
| RSK-nummer | 4311732 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | LKA548 |
| GTIN | 7331590045816 |
| Produkt | Ventilkombination |
| Produktnamn | LK 548 ventilkombination |
| Dimension | 22mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747348.aspx |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | LKA548 |
|---|
| GTIN | 7331590045816 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747348.aspx |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 22 mm |
| Anslutning | Klämring |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 10 |
| Med kopplingar | Ja |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331590045816 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 90 | ||
| Höjd (mm) | 55 | ||
| Vikt (kg) | 0,7 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 7331590045823 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 285 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 16,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_123_4311732.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_4311732.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00301 v1.pdf |
| RSK-nummer | 4311732 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | LKA548 |
| GTIN | 7331590045816 |
| Produkt | Ventilkombination |
| Produktnamn | LK 548 ventilkombination |
| Dimension | 22mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | gul |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747348.aspx |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | LKA548 |
|---|
| GTIN | 7331590045816 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77747348.aspx |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 22 mm |
| Anslutning | Klämring |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 10 |
| Med kopplingar | Ja |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331590045816 | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 90 | ||
| Höjd (mm) | 55 | ||
| Vikt (kg) | 0,7 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 7331590045823 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 410 | ||
| Bredd (mm) | 285 | ||
| Höjd (mm) | 250 | ||
| Vikt (kg) | 16,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_123_4311732.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_4311732.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00301 v1.pdf |