Inlagd: 2013-04-17
RSK-nr enhet: ST
LK 560 AquaKit är en ventilkombination som passar till varmvattenberedare med c/c 54 mm mellan anslutningsrören. Komplett enhet med blandningsventil och kombinerad backventil/avstängningsventil. Ventilkombinationen är försedd med 1 st anslutning med invändig ½”gänga för anslutning av säkerhetsventil. En separat luftskruv underlättar ev. tömning av varmvattenberedaren. Max tryck / temperatur: 1.0 MPa / 90 ºC.
LK 560 AquaKit är en ventilkombination som passar till varmvattenberedare med c/c 54 mm mellan anslutningsrören. Komplett enhet med blandningsventil och kombinerad backventil/avstängningsventil. Ventilkombinationen är försedd med 1 st anslutning med invändig ½”gänga för anslutning av säkerhetsventil. En separat luftskruv underlättar ev. tömning av varmvattenberedaren. Max tryck / temperatur: 1.0 MPa / 90 ºC.
| RSK-nummer | 4311748 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7331590034872 |
| Produkt | Ventilkombination |
| Produktnamn | LK 560 Ventilkombination |
| Dimension | 15mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,0Mpa |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | blandning/avstängning |
| Utförande | med klämringskoppling |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77760732.aspx |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7331590034872 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77760732.aspx |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 15 mm |
| Anslutning | Klämring |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 10 |
| Med kopplingar | Ja |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331590034872 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 114 | ||
| Bredd (mm) | 98 | ||
| Höjd (mm) | 107 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 7331590034889 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 242 | ||
| Bredd (mm) | 214 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_123_4311748.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_4311748.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00313 v2.pdf |
| RSK-nummer | 4311748 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7331590034872 |
| Produkt | Ventilkombination |
| Produktnamn | LK 560 Ventilkombination |
| Dimension | 15mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 1,0Mpa |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | blandning/avstängning |
| Utförande | med klämringskoppling |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77760732.aspx |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7331590034872 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.lksystems.se/sv/_77760732.aspx |
|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
|---|---|
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 15 mm |
| Anslutning | Klämring |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 10 |
| Med kopplingar | Ja |
| Med klämringskoppling | Nej |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7331590034872 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 114 | ||
| Bredd (mm) | 98 | ||
| Höjd (mm) | 107 | ||
| Vikt (kg) | 0,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 7331590034889 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 242 | ||
| Bredd (mm) | 214 | ||
| Höjd (mm) | 230 | ||
| Vikt (kg) | 4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_123_4311748.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_123_4311748.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562742758-00313 v2.pdf |