Inlagd: 2020-10-22
RSK-nr enhet: ST
Ventilkombination med säkerhetsventil avsedd för varmvattenlagring. Inkommande kallvatten har back- och avstängningsfunktion samt anslutningar för vakuumventil osv. Inkommande varmvatten regleras inom temperaturområdet 45-65°C genom en termostatisk blandningsventil serie VTA520.
Ventilkombination med säkerhetsventil avsedd för varmvattenlagring. Inkommande kallvatten har back- och avstängningsfunktion samt anslutningar för vakuumventil osv. Inkommande varmvatten regleras inom temperaturområdet 45-65°C genom en termostatisk blandningsventil serie VTA520.
| RSK-nummer | 5086883 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31510100 |
| GTIN | 7330193055413 |
| Produkt | Ventilkombination |
| Produktnamn | VMB523 |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | Kvs 3,2; 0,9MPa |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | klämringskoppling 28mm |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing DZR |
| Standard | PED2014/68/EU artikel 4.3 |
| Övrig info | med säkerhetsventil |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/termostatiska-enheter/vmb400-vmb500 |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 31510100 |
|---|
| GTIN | 7330193055413 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/termostatiska-enheter/vmb400-vmb500 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 28 mm |
| Anslutning | Klämring |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 10 |
| Med kopplingar | Nej |
| Med klämringskoppling | Ja |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Nej |
| Stoppventil | Ja |
| Längd anslutning 1 | 61 mm |
| Längd anslutning 2 | 132 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 126 | ||
| Höjd (mm) | 86 | ||
| Vikt (kg) | 2,33 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4313875.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_4313875.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5086883.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5086883.pdf |
| RSK-nummer | 5086883 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31510100 |
| GTIN | 7330193055413 |
| Produkt | Ventilkombination |
| Produktnamn | VMB523 |
| Dimension | DN25 |
| Storlek | Kvs 3,2; 0,9MPa |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | klämringskoppling 28mm |
|---|---|
| Färg | mässing/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing DZR |
| Standard | PED2014/68/EU artikel 4.3 |
| Övrig info | med säkerhetsventil |
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/termostatiska-enheter/vmb400-vmb500 |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 31510100 |
|---|
| GTIN | 7330193055413 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://esbe.eu/sv/produkter/termostatiska-enheter/vmb400-vmb500 |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Obehandlad |
| Dimension (Nominell diameter) | DN 25 |
| Utvändig rördiameter alla anslutningar | 28 mm |
| Anslutning | Klämring |
| Utförandeform | Med blandningsventil |
| Tryckklass | PN 10 |
| Med kopplingar | Nej |
| Med klämringskoppling | Ja |
| Utbytbar backventil | Nej |
| Med vattenlås | Nej |
| Stoppventil | Ja |
| Längd anslutning 1 | 61 mm |
| Längd anslutning 2 | 132 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 126 | ||
| Höjd (mm) | 86 | ||
| Vikt (kg) | 2,33 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_218_4313875.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_218_4313875.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_218_5086883.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_218_5086883.pdf |