RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-03-31
RSK-nr enhet: ST
Anslutning in/ut G25/32
Anslutning in/ut G25/32
| RSK-nummer | 5075126 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0741660451 |
| GTIN | 7331807079061 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | 4166 |
| Dimension | G25x32 |
| Storlek | 65x50x118 (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 4,5 bar, -10°C/+120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | öppningstryck 4,5 bar |
| Utförande | invändig/invändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0741660451 |
|---|
| GTIN | 7331807079061 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Invändig gänga Rc, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 25 mm |
| Anslutning 2 | Invändig gänga Rc, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 32 mm |
| Tryckklass | Övrigt |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 4,5 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 120 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Bälgtätning | Nej |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Lämplig för kontinuerlig drift | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för solvärme | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 70 | ||
| Bredd (mm) | 53 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 0,61 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5075126.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5075126.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5075126.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5075126.pdf |
| RSK-nummer | 5075126 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0741660451 |
| GTIN | 7331807079061 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | 4166 |
| Dimension | G25x32 |
| Storlek | 65x50x118 (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 4,5 bar, -10°C/+120°C |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | öppningstryck 4,5 bar |
| Utförande | invändig/invändig gänga |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0741660451 |
|---|
| GTIN | 7331807079061 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Materialkvalitet | Mässing CuZn40Pb2 (CW617N) |
| Anslutning 1 | Invändig gänga Rc, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Dimension anslutning 1 | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 25 mm |
| Anslutning 2 | Invändig gänga Rc, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Dimension anslutning 2 | DN 25 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 32 mm |
| Tryckklass | Övrigt |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 4,5 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 120 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Bälgtätning | Nej |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Lämplig för kontinuerlig drift | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Ja |
| Lämplig för solvärme | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 70 | ||
| Bredd (mm) | 53 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 0,61 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5075126.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5075126.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5075126.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5075126.pdf |