RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-12-17
RSK-nr enhet: ST
Säkerhetsventil Ansl utv G15xCu15 klämringskoppling
Säkerhetsventil Ansl utv G15xCu15 klämringskoppling
| RSK-nummer | 5005204 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0741700250 |
| GTIN | 7331807058868 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | 4170 |
| Dimension | G15 / 15mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar öppningstryck |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för tappvattensystem |
| Utförande | utvändig gänga x klämring |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0741700250 |
|---|
| GTIN | 7331807058868 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga R, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Dimension anslutning 1 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 15 mm |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Dimension anslutning 2 | DN 15 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 15 mm |
| Tryckklass | Övrigt |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 2,5 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 120 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Bälgtätning | Nej |
| Tätning | Metall |
| Lämplig för kontinuerlig drift | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för solvärme | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 60 | ||
| Bredd (mm) | 30 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 0,136 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5005204.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5005204.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5005204.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_29_5005204.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5005204.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5005204.pdf |
| RSK-nummer | 5005204 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 0741700250 |
| GTIN | 7331807058868 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | 4170 |
| Dimension | G15 / 15mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 2,5bar öppningstryck |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för tappvattensystem |
| Utförande | utvändig gänga x klämring |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | CE |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 0741700250 |
|---|
| GTIN | 7331807058868 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Anslutning 1 | Utvändig gänga R, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Dimension anslutning 1 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 15 mm |
| Anslutning 2 | Klämring |
| Dimension anslutning 2 | DN 15 |
| Utvändig rördiameter anslutning 2 | 15 mm |
| Tryckklass | Övrigt |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 2,5 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 2 - 120 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Bälgtätning | Nej |
| Tätning | Metall |
| Lämplig för kontinuerlig drift | Nej |
| Lämplig för värme | Ja |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för solvärme | Ja |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Oförpackad | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 60 | ||
| Bredd (mm) | 30 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 0,136 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_29_5005204.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_29_5005204.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_29_5005204.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_29_5005204.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_29_5005204.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_29_5005204.pdf |