Inlagd: 1995-10-11
RSK-nr enhet: ST
Säkerhetsventil CE-märkt G20 utv/Cu22 0,15 MPa För vatten max 120°C Certifiering enligt EG medlemsstaternas tryckkärlsdirektiv 97/23/EG
Säkerhetsventil CE-märkt G20 utv/Cu22 0,15 MPa För vatten max 120°C Certifiering enligt EG medlemsstaternas tryckkärlsdirektiv 97/23/EG
| RSK-nummer | 5005182 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FDIF40020CBQ15SE0 |
| GTIN | 5705564006905 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | - |
| Dimension | G20 / 22mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, 0,15MPa |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | utvändig gänga / klämring |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.mma.se/produkter/sakerhetsventil-dn20/ |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | FDIF40020CBQ15SE0 |
|---|
| GTIN | 5705564006905 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.mma.se/produkter/sakerhetsventil-dn20/ |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Aluminium |
| Materialkvalitet | Legerat stål |
| Anslutning 1 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | 1/8" (6) |
| Anslutning 2 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | 1/8" (6) |
| Tryckklass | Trycklös |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 2,5 |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Höjd | 0 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 90 | ||
| Bredd (mm) | 55 | ||
| Höjd (mm) | 55 | ||
| Vikt (kg) | 0,35 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 8,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_133_5005182.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_133_5005182.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_145_5005182.pdf |
| RSK-nummer | 5005182 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | FDIF40020CBQ15SE0 |
| GTIN | 5705564006905 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | - |
| Dimension | G20 / 22mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN16, 0,15MPa |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | utvändig gänga / klämring |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.mma.se/produkter/sakerhetsventil-dn20/ |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | FDIF40020CBQ15SE0 |
|---|
| GTIN | 5705564006905 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.mma.se/produkter/sakerhetsventil-dn20/ |
|---|
| Modell/Utförande | Rak |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Aluminium |
| Materialkvalitet | Legerat stål |
| Anslutning 1 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 1 | 1/8" (6) |
| Anslutning 2 | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Dimension anslutning 2 | 1/8" (6) |
| Tryckklass | Trycklös |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 2,5 |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Höjd | 0 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Påse | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 90 | ||
| Bredd (mm) | 55 | ||
| Höjd (mm) | 55 | ||
| Vikt (kg) | 0,35 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 20 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 260 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 8,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_133_5005182.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_133_5005182.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_145_5005182.pdf |