RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2010-11-29
RSK-nr enhet: ST
avzinkhärdig,G 15 utvändigt inlopp och utlopp med klämringskoppling för värmesystem max. 105 Kw. Öppningstryck 9 bar.
avzinkhärdig,G 15 utvändigt inlopp och utlopp med klämringskoppling för värmesystem max. 105 Kw. Öppningstryck 9 bar.
| RSK-nummer | 5531941 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28281 |
| GTIN | 8712874282810 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | - |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 9 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | med klämringskoppling |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 28281 |
|---|
| GTIN | 8712874282810 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Anslutning 1 | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Dimension anslutning 1 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 21,3 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 95 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Bälgtätning | Ja |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Överflödestryck | 8,5 - 9,2 bar |
| Lämplig för kontinuerlig drift | Ja |
| Längd anslutning 1 | 60,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 60,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 81,2 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 81,2 mm |
| Höjd | 81,2 mm |
| Enhetsvinkel | 90 ° |
| Spindelvinkel | 180 ° |
| Lämplig för värme | Nej |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för solvärme | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 8712874282810 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 660 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 900 | ||
| Vikt (kg) | 0,17 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 5531941 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28281 |
| GTIN | 8712874282810 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | - |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 9 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | med klämringskoppling |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | 28281 |
|---|
| GTIN | 8712874282810 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Rätvinklad |
|---|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Anslutning 1 | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Dimension anslutning 1 | 1/2" (15) |
| Utvändig rördiameter anslutning 1 | 21,3 mm |
| Tryckklass | PN 16 |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) | PN 16 |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 95 °C |
| Ytskydd | Obehandlad |
| Bälgtätning | Ja |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Överflödestryck | 8,5 - 9,2 bar |
| Lämplig för kontinuerlig drift | Ja |
| Längd anslutning 1 | 60,5 mm |
| Bygglängd anslutning 1 (Z1) | 60,5 mm |
| Längd anslutning 2 | 81,2 mm |
| Bygglängd anslutning 2 (Z2) | 81,2 mm |
| Höjd | 81,2 mm |
| Enhetsvinkel | 90 ° |
| Spindelvinkel | 180 ° |
| Lämplig för värme | Nej |
| Lämplig för kyla | Nej |
| Lämplig för solvärme | Nej |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 8712874282810 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 660 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 900 | ||
| Vikt (kg) | 0,17 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |