Inlagd: 2024-02-15
RSK-nr enhet: ST
Altech äkerhetsventil för avtappning i tappvattensystem, tillverkad enligt EN 1489, avzinkningsbeständig mässing, R15 utvändigt gängad med Oring X klämring 15
Altech äkerhetsventil för avtappning i tappvattensystem, tillverkad enligt EN 1489, avzinkningsbeständig mässing, R15 utvändigt gängad med Oring X klämring 15
| RSK-nummer | 5075002 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7332508129932 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | Altech |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 3bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för tappvattensystem |
| Utförande | utvändig gänga / klämring |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | EN 1489 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7332508129932 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Dimension anslutning 1 | DN 15 |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 3 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 120 °C |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 56 | ||
| Bredd (mm) | 33 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 0,151 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_212_5531948.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_5075002.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00596 v1.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_212_5075002.pdf |
| RSK-nummer | 5075002 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7332508129932 |
| Produkt | Säkerhetsventil |
| Produktnamn | Altech |
| Dimension | DN15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 3bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | för tappvattensystem |
| Utförande | utvändig gänga / klämring |
|---|---|
| Färg | mässing |
| Ytbehandling | - |
| Material | AZH-mässing |
| Standard | EN 1489 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 09 Reglerventiler/Övrig armatur |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7332508129932 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
|---|---|
| Materialkvalitet | Mässing avzinkningshärdig (DZR) |
| Dimension anslutning 1 | DN 15 |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 3 bar |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 120 °C |
| Tätning | EPDM (etenpropengummi) |
| Lämplig för tappvarmvatten | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 56 | ||
| Bredd (mm) | 33 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 0,151 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_212_5531948.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_5075002.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00596 v1.pdf |
| EU-försäkran (DoC) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOC/DOC_212_5075002.pdf |